Článek
„Je navržen tak, aby byl nejvíce udržovatelný,“ uvedl ministr obrany USA Lloyd Austin.
Zmínil přitom, že jeho architektura je otevřená, takže se bude snáze modernizovat a vyměňovat jeho elektronika. Bombardér B-21 má prioritně nejprve nahradit dosud nejmodernější bombardéry B-2 Spirit.
Ty sice byly plné nejmodernější elektroniky, ovšem nešlo ji snadno modernizovat, a tak postrádají schopnosti potřebné na současném bojišti, které se do něj kvůli uzavřené architektuře obtížně implementují.
Kathy Wardenová z firmy Northrop Grumman řekla serveru Defense On, že letadlo bylo zkonstruováno tak, aby během let snadno přijímalo aktualizace, což je něco, co v minulosti u velkých vojenských leteckých programů nedělo.
USA ukázaly nový bombardér B-21 Raider
Modulární konstrukce podle ní umožní, aby si v budoucnosti letadlo pořídili i spojenci, protože některá citlivá zařízení z něj jde vymontovat.
„Tento bombardér bude schopen bránit naši zemi zbraněmi, které ještě nebyly vyvinuté,“ dodal ministr. „B-21 je multifunkční. Může zvládat vše od shromažďování zpravodajských údajů přes řízení bitvy až po integraci s našimi spojenci a partery,“ dodal.
Změny úkolů letadel
B-21 ukazuje, jak moc mění USA způsoby využití letadel, což je patrné už u bojového letounu páté generace F-35.
Ten umožňuje monitorovat nejen celý prostor kolem sebe, ale také sdílet údaje s dalšími systémy, takže může předat raketometu HIMARS souřadnice cíle, varovat letadla F-16 před nepřítelem a ještě přijmout informaci o změně cíle útoku.
Klíčovými požadavky při návrhu byly obtížná zjistitelnost radary i extrémně dlouhý dolet. Proto jde opět o letoun kategorie stealth. Podle Wardenové jsou vlastnosti stealth tak pokročilé, že ve firmě o něm mluví jako o prvním stroji šesté generace.
„Má schopnosti penetrace ve velké vzdálenosti, což nám umožní provádět naše mise v indopacifické oblasti a ve všech částech světa, kde potřebuje letectvo působit, a poskytne své schopnosti spojeným silám v oblasti,“ uvedl Andrew Hunter, který má na starosti v letectvu USAF akvizice.
„Bude působit v budoucím prostředí plném sofistikovaných hrozeb a umožní Americe vymanévrovat, předstihnout a porazit naše protivníky,“ dodal admirál Christopher Grady ze sboru náčelníků spojených štábů.