Článek
Bombardér vzlétl poprvé z letiště u továrny v kalifornském Palmdale v pátek po rozednění, tedy kolem sedmé ráno. Po devadesátiminutovém letu stroj dosedl na kalifornské základně Edwards AFB, napsal server AirandSpaceForces.
Po startu B-21 doprovázená stíhačkou F-16 vystoupala s vysunutým podvozkem do výše 500 stop a pak zamířila na východ.
„B-21 bezpečně přistála. Byl to testovací, let,“ uvedla mluvčí amerického letectva USAF Ann Stefaneková. Podle ní má za cíl zabránit agresi a strategickým útokům proti Spojeným státům, jejich spojencům a partnerům.
„Jak potvrdilo USAF, B21 se účastní letových testů,“ uvedl mluvčí výrobce Northorp Grumman.
„Rozsáhlé letové testy provedou společně personál a letectvo, aby potvrdily naše počítačové modely a posunuly nás blíž dosažení operačních schopností,“ dodal mluvčí.
B-21 RAIDER FIRST FLIGHT 11-10-23 #RAIDER33 #B21Raider pic.twitter.com/3tEKudqDiw
— Matt Hartman (@ShorealoneFilms) November 10, 2023
Tím, že se let uskutečnil v listopadu, výrobce splnil slib, že B-21 vzlétne do konce roku 2023.
Letectvo a výrobce Northrop Grumman stroj poprvé představily loni v prosinci. Po letounu B-2 jde o první nový americký bombardér za více než tři desetiletí. B-21 je schopný nést konvenční i jadernou munici.
Nyní je ve výrobě šest testovacích letadel, které se už vyrábějí na lince, kde budou vznikat i operační stroje.
Vedle společnosti Northrop Grumman se na vývoji a výrobě přísně utajovaného letadla podílelo dalších 400 firem ze 40 amerických států.
Americké letectvo hodlá strojů B-21 nakoupit minimálně stovku.
Podle původních odhadů z roku 2010 mělo podle agentury Reuters každé letadlo stát 550 milionů dolarů (nyní 12,7 miliardy Kč), po započtení inflace by nyní cena za jeden stroj mohla činit až 750 milionů dolarů (17,3 miliardy Kč).
Oficiálně ale cena bombardéru zveřejněna nebyla. Kontrakt byl uzavřen v roce 2015.