Hlavní obsah

Ničivý hurikán Beryl zabil v Karibiku už šest lidí

Hurikán Beryl, který doprovázel vichr o rychlosti přes 250 kilometrů v hodině, připravil ve Venezuele a v ostrovních státech Grenada a Svatý Vincenc a Grenadiny o život šest lidí. Vyplývá to z nové bilance, kterou zveřejnila agentura DPA. Živel v oblasti zničil řadu domů a přerušil komunikační linky.

Foto: Erika Santelices, Reuters

Dopady hurikánu Beryl ve městě Santo Domingo v Dominikánské republice

Článek

Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) uvedlo, že hurikán Beryl, který byl v uplynulých hodinách registrován jako hurikán nejvyšší, páté kategorie, mírně zeslábl. Nyní se tak řadí do kategorie číslo čtyři.

Na Svatém Vincenci a Grenadinách hurikán „přišel, odešel a zanechal za sebou obrovskou zkázu“, prohlásil tamní ministerský předseda Ralph Gonsalves. Například na ostrově Union, který je součástí tohoto karibského státu, je podle něj na 90 procent domů zničeno nebo vážně poškozeno.

Hurikán Beryl v Karibiku zesílil na nejvyšší stupeň

Svět
Foto: Erika Santelices, Reuters

Dopady hurikánu Beryl ve městě Santo Domingo v Dominikánské republice

Jedna osoba v této ostrovní zemi přišla o život, ale obětí může být podle Gonsalvese více. Další tři mrtví jsou hlášeni z Grenady, kde Beryl na celém hlavním ostrově přerušila dodávky elektřiny.

Zvlášť silně zasažen byl malý grenadský ostrov Carriacou, kam hurikán dorazil s větry o rychlosti 240 kilometrů v hodině. Na záběrech z místa zveřejněných na X je vidět celá řada zcela zničených a vážně poškozených domů. „Během půl hodiny bylo Carriacou srovnáno se zemí,“ komentoval situaci grenadský premiér Dickon Mitchell.

Foto: Lucanus Ollivierre, ČTK/AP

Evakuace ve městě Kinstown ve státě Svatý Vincenc a Grenadiny

Škody jsou hlášeny i z dalších karibských ostrovů včetně Barbadosu nebo Svaté Lucie. Dvě oběti si hurikán vyžádal na severu Venezuely, pět dalších lidí se v této zemi pohřešuje.

Hurikán poté směřoval k Jamajce, které hrozil „životu nebezpečný vichr“, silný déšť a možné bleskové záplavy. Očekávalo se, že letiště v metropoli Kingstonu a ve městě Montego Bay zůstanou přes noc uzavřena. Premiér Andrew Holness vyzval obyvatele, aby se zásobili pitnou vodou a konzervami a v případě potřeby byli připraveni se evakuovat. Později měla bouře zamířit ke Kajmanským ostrovům a k mexickému poloostrovu Yucatán.

Odborníci letos očekávají extrémně aktivní sezonu hurikánů, která zpravidla trvá od června do listopadu. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) v květnu předpověděl vznik čtyř až sedmi silných hurikánů s větry okolo 200 kilometrů v hodině. Důvodem je i extrémně vysoká teplota vody v části Atlantiku, kde se tropické bouře utvářejí.

Karibik se připravuje na novou bouři, nad Atlantikem se zformoval první hurikán

Zahraniční

Výběr článků

Načítám