Článek
„Přestože Úřad pro imigraci a cla (ICE) si byl vědom jeho ochrany před deportací do Salvadoru, Kilmar Abrego García byl odsunut do Salvadoru kvůli administrativní chybě,“ připustili v pondělí právní zástupci americké vlády ve zveřejněném soudním dokumentu.
Garcíův právník požádal soud v americkém státě Maryland, aby nařídil Trumpově administrativě požádat o návrat jeho klienta zpět do USA a v případě potřeby zadržet platby salvadorské vládě, která dříve oznámila, že Washingtonu za věznění deportovaných ze Spojených států účtuje šest milionů dolarů ročně.
Právníci Trumpovy administrativy to ale odmítají a naléhají na soud, aby takovou žádost zamítl. Mimo jiné proto, že Trumpovo „prvenství v zahraničních záležitostech“ prý převažuje nad zájmy Abrega Garcíi a jeho rodiny.

„Tvrdí, že soud nemá pravomoc nařídit jakoukoli změnu,“ řekl magazínu The Atlantic právník deportovaného muže Simon Sandoval-Moshenberg. „Pokud je to pravda, tak všechny imigrační zákony postrádají smysl. Protože vláda může deportovat, koho chce, kam chce, kdykoli chce, a jakmile to udělá, žádný soud s tím nemůže nic udělat,“ dodal s tím, že s něčím podobným se nikdy nesetkal.
Nařčen z členství v gangu, ale neobviněn
Ze soudních spisů vyplývá, že Abrego García přišel ze Salvadoru do Spojených států ve věku 16 let v roce 2011, protože prý v rodné zemi čelil hrozbám ze strany gangů. V roce 2019 dostal v USA chráněný status, který jej měl chránit proti vyhoštění s odůvodněním, že by se zřejmě stal terčem gangů, pokud by byl deportován zpět do rodné země.
Nyní je už Abrego García ženatý s občankou USA, s níž má pětiletého nemluvícího syna trpícího autismem, který má také americké občanství. Jeho právník navíc upozorňuje, že muž nemá žádný záznam v trestním rejstříku. To přitom netvrdí ani Trumpova administrativa. Označila jej však za „nebezpečí pro komunitu“ a za aktivního člena salvadorského gangu MS-13, který Trump prohlásil za zahraniční teroristickou organizaci.

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová na návštěvě věznice v Salvadoru
Mužův advokát tvrdí, že i toto obvinění je nepravdivé. Vzniklo prý na základě incidentu, kdy byl Abrego García v roce 2019 zadržen se třemi dalšími muži na parkovišti před supermarketem. Jeden z mužů tehdy policistům řekl, že Abrego García je členem gangu. Své tvrzení ale ničím nepodložil a policie mu tehdy také nevěřila, ukazují podle magazínu soudní dokumenty.
Abrego García tehdy nebyl z ničeho obviněn, ale byl předán ICE. Úřad tehdy tvrdil, že spolehlivý informátor muže označil za člena gangu MS-13. Následný právní spor ale muž vyhrál a právě tehdy dostal v USA právní ochranu proti deportaci.
Deportace do Salvadoru zatím pokračují
Až letos byl 12. března zatčen ve státě Maryland, když po práci vyzvedával syna v domě chlapcovy babičky. Příslušníci ICE počkali, až na místo dorazila i matka dítěte, a pak otce odvedli v poutech s tím, že jeho právní ochrana byla změněna. Během dalších dvou dnů byl spolu s dalšími zadrženými převezen do detenčního centra ICE v Texasu. Vládní právníci nyní tvrdí, že Abrego García vlastně ani neměl být deportován, ale byl zařazen jako „náhradník“, když byli další lidé z deportačního letu vyřazeni. „Byl to omyl,“ připouštějí nyní s tím, že se tak ale stalo v „dobré víře“.
Manželka Abrega Garcíi pak podle soudního spisu poznala tetování a jizvy na paži svého manžela na fotografii, kde jej salvadorští bachaři v kuklách vedou do cely v nechvalně známé „megavěznici“ známé jako CECOT. Tu minulý týden navštívila i americká ministryně pro vnitřní bezpečnost Kristi Noemová.
Americký odvolací soud přitom předminulý týden potvrdil dočasné zablokování bleskových deportací venezuelských imigrantů. Ty administrativa Donalda Trumpa prováděla na základě zřídka používaného zákona o nepřátelských cizincích z roku 1798 s odůvodněním, že členové gangů Tren de Aragua a MS-13 jsou vlastně s USA ve válce. Spor zřejmě skončí až u Nejvyššího soudu, Trumpova administrativa mezitím v pondělí oznámila deportaci dalších 17 lidí do věznice v Salvadoru, informovala agentura AP s tím, že není jasné, na základě jakého zákona se tak stalo.
Šílené a děsivé, kritizuje vládu i Rogan
Mezi těmi, kdo nynější bleskové deportace do věznice v Salvadoru veřejně kritizují je nyní i vlivný moderátor Joe Rogan, který v minulých volbách podpořil Trumpa, jehož také ve svém podcastu s dalšími prominenty nynější americké administrativy hostil. „Musí vás vyděsit, když lidé, kteří nejsou zločinci, jsou chytáni do lasa, deportováni a posíláni do míst jako jsou salvadorské věznice,“ prohlásil Rogan ve svém pořadu podle listu New York Post.
Rogan přitom citoval z reportáže magazínu Time ze salvadorské věznice CECOT: „Jeden mladý muž vzlykal, když ho stráž tlačila na podlahu. Řekl: ‚Nejsem členem gangu. Jsem gay. Jsem holič‘.“
„Je to trochu šílené, že je tohle možné. To je strašné,“ prohlásil Rogan. „Vyžeňme členy gangů. Všichni s tím souhlasí. Ale nedopusťme, aby byli nevinní homosexuální holiči nahnáni dohromady s členy gangů,“ dodal podcaster.