Hlavní obsah

Nervozita v USA sílí. Trumpova celní smršť zamávala s důchodovými úsporami milionů Američanů

4:15
4:15

Poslechněte si tento článek

Drastický propad amerických akcií po vyhlášení nových cel americkým prezidentem Donaldem Trumpem zahýbal i s úsporami milionů Američanů, kteří využívají oblíbený osobní plán penzijního spoření zvaný 401(k). Ten stojí na investicích do akcií a dalších cenných papírů. Zejména Američané, kteří jsou v důchodovém věku nebo se k němu blíží, jsou proto nyní nervózní.

Foto: Profimedia.cz

Obchodníci na newyorské burze na snímku ze 4. dubna. Ilustrační foto

Článek

„Jsem tím tak trochu ohromená… Musíme doufat, že budeme mít dost času na to, abychom se z toho dostali,“ řekla stanici NBC 68letá Paula, bývalá zdravotní sestra z New Jersey, která do penze odešla před třemi lety. Nechtěla přitom mluvit pod plným jménem, protože se obává reakce Trumpových příznivců. „Užívali jsme si čas, který máme, ale chceme, aby to vydrželo. A v to teď nemám žádnou důvěru,“ přiznává.

Zejména ti bohatší účastníci programu ztratili už značné částky. „Dnes ráno jsem se podíval na svůj 401(k) účet a za poslední dva dny jsem ztratil 58 tisíc dolarů (přes 1,3 milionu Kč - pozn. red.). To je stresující,“ řekl v pátek stanici 54letý Victor Fettes ze státu Georgie. Ten měl za to, že už má našetřeno dost, a tak minulý týden odešel do penze z pozice vrcholového manažera telekomunikační firmy Verizon. „Pokud to bude pokračovat, tak nebudu moct zůstat v důchodu,“ připustil.

Systém 401(k) nese jméno podle části daňového zákoníku, která definuje jeho fungování. Zaměstnanci v tomto systému mohou část platu ještě před zdaněním poslat na investiční účet, přičemž nákupy cenných papírů slouží jako důchodové spoření. Příspěvky zaměstnanců může určitou částkou dorovnávat i zaměstnavatel. Pro mnohé jde o klíčovou část prostředků, s nimiž na penzi počítají. Podle dřívějších odhadů má peníze v tomto systému zhruba 90 milionů Američanů.

Experti nyní v amerických médiích radí Američanům nervózním z propadu svých úspor, aby nepanikařili. „Pokud vás od důchodu dělí 15 nebo 20 let, pokračujte. Máte před sebou ještě spoustu let, pokud plánujete odejít do důchodu v 60 letech. A protože máte ještě čas, nechcete být příliš konzervativní a přijít o vyšší výnosy,“ vzkázala Michelle Singletaryová, která se v listu The Washington Post zabývá osobními financemi. „Neřeknu vám, abyste nepropadali panice, protože jsem křičela celý den,“ podotkla nicméně.

Berte to jako za války, radí moderátorka Fox News

Starší Američané jsou ale v trochu jiné situaci, protože na tak dlouhý časový výhled spoléhat nemohou. Experti jim proto doporučují investovat do konzervativnějších produktů. „Stále bych řekla, že by měli šetřit. Ale měli by investovat do akciového indexu S&P 500? Možná ne,“ řekla listu USA Today investiční poradkyně Sarah Behrová a zakladatelka společnosti Simplify Financial Planning. „Řekněme, že je vám 63 let a plánujete odejít do důchodu za pět let. Už byste se měli přesouvat ke konzervativnějším investicím,“ dodala.

Samotný Trump Američanům vzkázal, že podle něj jde všechno skvěle a že se nemají bát. „Na svůj účet 401k jsem se nedíval,“ řekl na dotaz listu Daily Mail na palubě Air Force One.

Moderátorka Fox News Harris Faulknerová dokonce doporučila lidem, aby pokles svých důchodových účtů brali tak, že Američané během války také museli přinášet oběti. „Ti lidé závislí na 401(k), důchodci, mluvte s nimi na rovinu. Podívejte, když tento národ šel do války, lidé v této zemi také podporovali válečné úsilí svým majetkem a výrobou věcí pro zbrojní průmysl a podobně,“ dodala.

Výběr článků

Načítám