Článek
Už delší dobu se spekuluje, že stroje F-35 mají vestavěný „vypínač“, kterým je možné stroje na dálku vyřadit z provozu. Veškeré údaje z každého letu dostává automaticky výrobce Lockheed Martin.
„Tzv. vypínač (kill switch) je více než jen fáma,“ řekl německému deníku Bild šéf komunikace německé zbrojovky Hensoldt Joachim Schranzhofer. Hensoldt je partnerem společnosti Lockheed Martin v otázce technické spolupráce.
Schranzhofer ale dodal, že jsou i jiné cesty, jak do provozu strojů zasáhnout: „Je mnohem snazší to udělat přes systém plánovaní misí. Pak zůstanou letci na zemi.“
Německo by mělo opět zvážit pořízení F-35
Nejistotu ohledně toho, zda by se to mohlo stát, posiluje počínání nové americké administrativy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa. Američané pozastavili Ukrajině vojenskou pomoc, což se promítlo i do omezení schopností stíhaček F-16, které zemi bránící se už tři roky ruské invazi dodaly země NATO. Skončila totiž podpora rušiček radarů, které Ukrajinci v balíčku se stíhačkami dostali.
Bývalý předseda německé mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischninger k problematice uvedl: „Jestliže se musíme bát, že by mohly udělat USA v budoucnu s německými F-35 totéž, co udělaly na Ukrajině, pak bychom měli zvažovat ukončení kontraktu.“
Poslanec německého parlamentu za CDU Ingo Gädechens řekl Bildu: „Musíme se na to podívat pořádně a být opatrní. Jestliže dáváme takové peníze za zbraňový systém jako u F-35, musíme mít sami schopnost rozhodovat o jeho použití.“
Řekl, že není možné, aby náhlé rozhodnutí Donalda Trumpa učinilo tyto stroje nebojeschopnými.
Německo si objednalo za 8,3 miliardy eur (cca 200 miliard korun) 35 strojů F-35, protože je zapojeno do programu NATO nuclear sharing. V jeho rámci mohou jeho účastníci využívat svou techniku ke shazování amerických jaderných bomb, když k tomu dají Spojení státy souhlas. Doposud pro tuto roli byla vyčleněna letadla Tornado, ta však už jsou na konci životnosti a je nutné je nahradit. Němci původně zvažovali koupi F-18 E/F Super Hornet. Jaderné zbraně mohou nosit i francouzské stroje Dassault Rafale.

Testovací pilot popsal létání s F-35 (reportáž z roku 2022)Video: Novinky
F-35 však není jednoúčelový atomový nosič. Jde o víceúčelové stroje mající chránit vzdušný prostor, vybojovat nadvládu ve vzduchu a podnikat přesné údery na zemi konvenčními zbraněmi. Možnost jejich vypnutí na dálku by znamenala snížení obranyschopnosti země, která by si je pořídila.
Existence vypínače ovšem doposud nikdo nepotvrdil. Analytik Milan Mikulecký ale uvedl, že není problém pro Američany omezit použitelnost F-35 tím, že zablokují možnost aktualizace softwaru.
Upozornil, že právě z tohoto důvodu mají izraelské F-35I elektroniku izraelskou, aby to nemohly USA udělat, pokud by je chtěli Izraelci využít pro akci, jež by neměla podporu Spojených států.
Evropa nakupovala americké zbraně
Celá Evropa je přitom závislá na amerických zbraních, 55 procent zbraní pořízených v Evropě mezi lety 2019 a 2023 pocházelo z USA, zatímco v období let 2014 až 2018 to bylo jen 35 procent. Dalšími největšími dodavateli zbraní byli v Němci s 6,4 procenta a Francie s 4,6 procenta, uvedl Stockholmský institut pro studium míru (SIPRI), který monitoruje obchod se zbraněmi.
Významnou měrou se na nárůstu podílel nákup strojů F-35, které se staly novým standardem NATO.
Spojené státy, které tlačily evropské členské země NATO na zvýšení výdajů na obranu, se přitom snažily prosazovat svoje zbraně, aby z toho profitovaly americké zbrojovky.
I ČR si kupuje letadla F-35A. Upřednostnila je před stroji JAS-39E/F Gripen. U těch žádné zařízení na vypnutí na dálku není, potvrdil výrobce SAAB. Také mohou delší dobu působit mimo mateřskou základnu, protože není pravidelně nutné odesílat data výrobci.