Hlavní obsah

„Někdo se postavil systému“. Vraždu šéfa americké zdravotní pojišťovny na sítích oslavují

4:06
4:06

Poslechněte si tento článek

Mezi množstvím reakcí, které vyvolala středeční vražda Briana Thompsona, šéfa největší americké zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare, je nebývalé množství souhlasných komentářů, v nichž Američané dávají průchod své frustraci z tamního zdravotnického systému, všímají si média. Vrah, který po sobě zanechal střely s vyrytým vzkazem, zatím stále uniká.

V New Yorku byl zastřelen šéf UnitedHealthcare Brian ThompsonVideo: Reuters

Článek

Například ty nejpopulárnější příspěvky na sociální síti X týkající se Thompsonovy vraždy „buď vyjadřovaly explicitní či implicitní podporu zabití, nebo očerňovaly oběť“, konstatuje podle listu The Financial Times analýza Rutgersovy univerzity v New Jersey. Podobné příspěvky se podle deníku šířily i na jiných platformách, jako je TikTok.

Řada uživatelů sociálních sítí reagovala na zprávu o vraždě s morbidním veselím, když tvrdili, že je zdravotní pojišťovny v těžkých chvílích nechaly na holičkách. „Je mi líto, pro vyjádření spoluúčasti a modlitby je vyžadováno předchozí schválení,“ zněl jeden z opakovaných příspěvků na platformě X. „Bohužel, moje soustrast je mimo síť,“ zněl podle stanice CNN další z komentářů pod videem zachycujícím vraha opakovaně pálícího do šéfa UnitedHealthcare.

K oslavným komentářům se přidala například i novinářka Taylor Lorenzová, bývalá sloupkařka listu The Washington Post, která nyní vytváří vlastní podcast pro Vox Media.

V rozhovoru s webem TMZ řekla, že „pojišťovna UnitedHealthcare zavraždila tisíce Američanů“ a že je „přirozené“, že lidé chtějí ublížit lidem, kteří provozují zdravotní pojišťovny. „Je to jako vítězství, je to pocit, jako by se někdo postavil tomuto barbarskému, zlému, krutému, násilnému systému,“ prohlásila novinářka.

„A lidé se diví, proč chceme, aby tito manažeři zemřeli,“ napsala také Lorenzová na síti Bluesky ke sdílenému článku s informací, že jiná zdravotní pojišťovna přestává proplácet anestezii po celou dobu operací, pokud doba lékařského zákroku překročí určitý čas.

Kriminalistům zatím stále uniká vrah, který si na Thompsona počkal na newyorském Manhattanu před hotelem Hilton, kde měl šéf pojišťovny schůzku. Záznam z bezpečnostních kamer ukazuje, že střelec nejdříve Thompsona zasáhl do zad a pak pokračoval ve střelbě, zatímco se k němu přibližoval. Zbraň vybavená tlumičem se přitom v jeden okamžik zasekla, ale zjevně zkušený střelec dokázal závadu rychle odstranit a pokračoval ve střelbě, zatímco oběť se marně snažila odplazit.

Policie zatím zveřejnila i snímky ze záběrů z pouličních kamer, na nichž lze zahlédnout tvář podezřelého. Kriminalisté také získali jeho otisk prstů z láhve s vodou, kterou si kupoval v nedaleké kavárně Starbucks a následně ji vyhodil. Nalezen byl také telefon, o kterém se vyšetřovatelé domnívají, že jej vrah jednorázově použil. Thompson stejně jako další manažeři UnitedHealthcare čelil výhrůžkám, připustila společnost.

Přímo na střelách a nábojnicích, které po sobě vrah zanechal, byla vyrytá slova jako „depose“ (sesadit), „deny“ (popřít) a „defend“ (bránit). Americká média si v této souvislosti všímají nápadné podobnosti s názvem knihy „Delay, Deny, Defend“ (Zdržovat, popřít, bránit) s výmluvným podtitulem: „Proč pojišťovny nechtějí proplácet nároky a co s tím můžete udělat“, kterou v roce 2010 napsal Jay M. Feinman z Rutgersovy univerzity.

Podle listu New York Post střelec dorazil na Manhattan už 24. listopadu autobusem, který přes několik dalších zastávek přijel z Atlanty ve státě Georgie. V souvislosti s případem už policisté prohledali také dva newyorské hostely.

Vraždu šéfa největší zdravotní pojišťovny v USA zachytily kamery

Amerika

Výběr článků

Načítám