Článek
Čtyřiatřicetiletý Elsheikh známý jako džihádský Ringo je súdánského původu, vyrůstal ale v Londýně. Propadl radikálnímu islámu a po rozmachu Islámského státu v roce 2014 odcestoval na jím okupovaná území v Iráku a Sýrii, kde mučil a nakonec povraždil skupinu vězněných novinářů a humanitárních pracovníků.
Pro britský přízvuk si spolu s dalšími třemi teroristy z ostrovů vysloužil přezdívku po členovi kapely The Beatles. Tato čtyřčlenná skupina britských radikálů měla na starosti západní zajatce. Její členové se objevili na několika videích, která ukazovala popravy britských a amerických občanů.
Oběťmi džihádistických Beatles byli například američtí novináři James Foley a Steven Sotloff a humanitární pracovníci Kayla Muellerová a Peter Kassig. Tato skupina byla mezi 26 rukojmími zajatými v letech 2012 až 2015, kdy IS kontroloval části severního Iráku a Sýrie.
Už v dubnu americký soud poslal na doživotí za mříže jiného člena The Beatles Alexandu Koteye. USA přistoupily na to, že udělí nejvýše doživotní tresty výměnou za vydání Koteye a Elsheikha do USA.
K smrti vyděšenou jsme ji mučili a znásilňovali. Džihádisté promluvili o věznění Američanky
U soudu před vynesením výše trestu vypovídaly některé oběti radikálů. Patřil k nim dánský fotograf Daniel Rye Ottosen, jehož skupina pustila po zaplacení výkupného.
Řekl, že pro něj bylo nejhorší ticho během zajetí a po něm, když se ocitl sám se svými myšlenkami. Když ho Elsheikh a ostatní bili, byla to pro něj skoro úleva. „Teď vím, že jsem se tehdy soustředil na bolest, což je mnohem snazší než být sám s vlastními myšlenkami,“ řekl Ottosen.