Článek
S třaskavým odhalením přišel deník The Washington Post (WP), který po tříleté soudní bitvě zveřejnil důvěrné dokumenty úřadů. V dokumentech, které obsahují i záznamy řady rozhovorů, přiznávají představitelé USA, že válečné strategie byly osudově chybné a že Washington utopil obrovské sumy peněz ve snaze zemi modernizovat. Válka v Afghánistánu se mezitím stala nejdelší válkou v americké historii, Američané tam bojují od října 2001.
Trump prvně navštívil Afghánistán. Na Den díkůvzdání překvapil americké vojáky
Rozhovory vznikly v letech 2014 až 2018 pro potřebu americké vládní agentury pro kontrolu mise v Afghánistánu (SIGAR) v rámci projektu Lessons Learned (Ponaučení). Mezi více než 600 vyzpovídanými lidmi jsou přímí účastníci mise – generálové, bezpečnostní poradci i diplomaté. Promlouvají ale i neameričtí činitelé spjatí s NATO a dvě desítky afghánských představitelů.
Bývalý příslušník speciálních sil námořnictva, který sloužil v Bílém domě za prezidentů George Bushe i Baracka Obamy, řekl. „Co jsme dostali za bilion dolarů? Co mělo cenu bilionu dolarů? Po zabití Usámy bin Ládina jsem řekl, že se Usáma asi v hrobě směje, když si uvědomí, kolik jsme utratili v Afghánistánu.”
Afghánistán jako nový Vietnam
„Někteří z dotazovaných popsali otevřené a trvalé snahy americké vlády záměrně mást veřejnost,“ napsal WP. „Řekli, že na vojenském velitelství v Kábulu a v Bílém domě se běžné překrucovaly statistiky, aby to vypadalo, že Spojené státy válku vyhrávají, ačkoli tomu tak nebylo,“ dodal deník s tím, že americkou veřejnost soustavně dezinformovaly administrativy prezidentů George W. Bushe, Baracka Obamy i Donalda Trumpa.
Nevěděli jsme, co děláme. Co se tady snažíme dělat?
Ačkoliv oficiálně vstoupili Američané do konfliktu v Afghánistánu v rámci války proti terorismu po útocích 11. září, tzv. Afghanistan Papers ukazují, že různí američtí představitelé v průběhu let vnímali důvody války různě, případně nechápali její smysl.
„Nevěděli jsme, co děláme. Co se tady snažíme dělat?“ řekl v rozhovorech generál Douglas Lute, který za George W. Bushe i za Obamy sloužil jako koordinátor Bílého domu pro konflikty v Iráku a Afghánistánu.
WP srovnává zveřejněné dokumenty s Pentagon Papers, jež kdysi ukázaly podobnou manipulaci s informacemi v případě války ve Vietnamu. Nyní zveřejněné dokumenty ovšem původně nepatřily mezi utajované, tam část z nich úřad zařadil, až když je list chtěl zveřejnit.
Američané na rozcestí
Šéf SIGAR John Sopko nyní deníku řekl, že jím pořízené dokumenty dokazují, že Američanům bylo o situaci v Afghánistánu neustále lháno. Úřad SIGAR vznikl z rozhodnutí Kongresu, aby nezávisle dohlížel na čerpání fondů určených k rekonstrukci Afghánistánu.
Mluvčí ministerstva obrany USA Thomas Campbell naopak trvá na tom, že úmyslem Pentagonu nebylo uvádět Kongres či veřejnost v omyl.
Vyčerpávající konflikt |
---|
Od roku 2001 v Afghánistánu zahynulo přes 2300 Američanů. |
Padlo i více než 1100 vojáků z řad spojenců, včetně 14 Čechů. |
Počet civilních obětí války se odhaduje na více než 38 tisíc. |
Příslušníků afghánských vládních sil bylo zabito přes 62 tisíc. |
Počet zabitých islamistických bojovníků se odhaduje na 70 tisíc. |
USA na konflikt dosud vydaly zhruba 975 miliard dolarů. |