Hlavní obsah

Názory Američanů na EU a Kanadu se za Trumpa zhoršily. Rusko si naopak polepšilo

3:25
3:25

Poslechněte si tento článek

Mezi Američany přibylo těch, kteří EU, Kanadu i Ukrajinu vnímají jako „nepřátelské“ či „nikoliv přátelské“. Naopak Rusko si v očích Američanů polepšilo, i když u něj negativní hodnocení stále silně převažuje. Také v Evropě se nálada veřejnosti mění a Spojené státy jsou v řadě zemí vnímány hůř než dřív. Vyplývá to ze série průzkumů, které pro britský týdeník The Economist vypracovala agentura YouGov.

Foto: Profimedia.cz

Protestující před únorovou návštěvou amerického ministra obrany Petea Hegsetha v Bruselu

Článek

„Před (listopadovými americkými prezidentskými) volbami náš průzkum ukázal, že pouhých 12 procent republikánských voličů si myslelo, že Kanada je ‚nepřátelská‘ nebo ‚nikoliv přátelská‘. V posledním průzkumu, který proběhl mezi 22. a 25. březnem, se tento podíl více než zdvojnásobil na 27 procent,“ podotýká The Economist s tím, že podobně loni 17 procent republikánů vidělo takto negativně EU, zatímco nyní je to 29 procent republikánů.

„Vnímání Ruska se vyvíjí opačným směrem,“ píše magazín s tím, že po zahájení plnohodnotné invaze na Ukrajinu v roce 2022 zhruba 85 procent amerických voličů obou partají považovalo Rusko za „nepřátelské“ či „nikoliv přátelské“ vůči Americe. Nyní si to myslí už „jen“ 75 procent republikánů, zatímco o deset procentních bodů (na necelých 30 procent) u nich vzrostlo toto negativní vnímání Ukrajiny.

„Překvapivější je, že i u demokratů se zdá, že pomalu změkčují postoj vůči Rusku a stávají se podezřívavějšími vůči dlouhodobým spojencům Ameriky,“ upozorňuje přitom The Economist. I přes tento trend však stále méně než 10 procent demokratů pohlíží na EU, Kanadu i Ukrajinu jako na „nepřátelské“ či „nikoliv přátelské“. Nejméně negativně přitom hodnotí evropský blok. A Rusko jako nepřátelský stát stále vnímá okolo 82 procent demokratů.

Srovnávací průzkum dělala agentura YouGov také v šesti evropských zemích – Británii, Dánsku, Francii, Itálii, Německu a Španělsku. Jako samostatnou skupinu přitom sledoval „tvrdě pravicové voliče“. Pokud jde o voliče jako celek, ve všech těchto evropských zemích od loňského srpna setrvale klesá počet lidí s příznivým názorem na Spojené státy, s výjimkou Španělska to je přitom pokles velmi prudký.

„Tvrdě pravicoví voliči v Evropě jsou výjimkou. V Británii, Německu a Itálii hodnotí Trumpovu Ameriku lépe. Ačkoli jsou tito voliči rozděleni ohledně jeho postoje k Ukrajině a mnozí jsou rozzlobeni jeho pohrdáním Evropou, mají tendenci sdílet jeho názory na imigraci a další domácí problémy,“ podotýká The Economist. Oblíbenost USA však střemhlav letěla dolů u „tvrdě pravicových voličů“ v Dánsku, na jehož autonomní ostrov Grónsko si Trump činí nárok. Ještě loni v srpnu tak hodnotili USA kladně v bezmála 70 procentech, nyní je to okolo 18 procent.

Výběr článků

Načítám