Článek
Před velvyslanectvím se shromáždily stovky Zelayových příznivců. Řekl jim, že musel přejít hory a řeky, aby se vrátil do hlavního města, kde podle svých slov hledá dialog.
Prozatímní vůdce země, Roberto Micheletti, ale dialog odmítá. Brazílii vyzval, aby prezidenta vydala a byl postaven před soud za korupci. Pohrozil také, že Brazílie ponese vinu za jakékoli násilí v zemi. Mnoho lidí totiž celodenní zákaz vycházení ignorovalo.
Brazilský ministr zahraničí Celso Amroim ale požadavek pučistů odmítl a dodal, že jakékoli hrozby Zelayovi nebo brazilskému velvyslanectví budou brány jako porušení mezinárodního práva.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyzvala vládu, která se v Hondurasu chopila moci po svržení prezidenta Manuel Zelayi, k dialogu se sesazeným politikem.
Puč proběhl klidně
Zelaya byl svržen 28. června armádou a vyhnán ze země poté, co ignoroval příkaz nejvyššího soudu, aby zrušil referendum o změně ústavy, která by mu teoreticky umožnila opětné zvolení. Pučisté přijeli k prezidentskému paláci, vytáhli jej z ložnice a naložili do letadla do Kostariky.
Kostarický prezident Oscar Arias, jenž se mezi oběma stranami snažil zprostředkovat dohodu, navrhl, aby se Zelaya vrátil k moci a dokončil svůj mandát, zatímco pučistům by byla udělena amnestie. Dosavadní vláda ale Zelayův návrat k moci odmítá.
Zelaya se již jednou chtěl vrátit na palubě letadla, to ale nemohlo přistát. Vyskočit z něj nemohl, neměl padák.