Článek
„Jakožto šestá největší ekonomika světa je Kalifornie ekonomicky silnější než Francie a je lidnatější než Polsko. Vzato kolem a kolem Kalifornie se může srovnávat a soutěžit s dalšími zeměmi, ne (jen) zbývajícími 49 státy,“ stojí na stránkách iniciativy.
Ano Kalifornie používá heslo slovo calexit, čímž poukazuje na brexit, a tvrdí, že když může Velká Británie opustit Evropskou unii, může se také Kalifornie vyčlenit ze Spojených států. Referendum by rádi autoři iniciativy uspořádali v roce 2019.
Good morning. Join us. We'll be there all day.
Zveřejnil(a) Yes California Independence Campaign dne 9. listopad 2016
Po zvolení Donalda Trumpa se na řadě míst konaly demonstrace a na některých místech přerostly v nepokoje. Například v Oaklandu na předměstí San Franciska dav několika set lidí zapálil několik aut. [celá zpráva]
Protestovalo se také v Los Angeles, kde vyšli do ulic především takzvaní latinos, tedy lidé pocházející ze zemí Latinské Ameriky nebo jejich potomci. Protestovalo se ale ve městech napříč Spojenými státy. Demonstranty spojovalo heslo „Not My President“. Například před Trumpovým mrakodrapem Trump Tower v New Yorku se podle informací policie sešly dokonce tisíce lidí, kteří jsou přesvědčení, že Trump nebude jejich prezidentem.
Británie, vezmi nás zpět
Snaha osamostatnit Kalifornii od Spojených států není jedinou iniciativou, která po zvolení Donalda Trumpa do Bílého domu vznikla. Na internetu už se objevily výzvy volající potom, aby v příštích volbách kandidovala manželka dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy Michelle, upozornila ČTK.
Michelle Obamová je v USA velmi populární, podle průzkumu Gallupova ústavu ji kladně hodnotí 64 procent Američanů, což je mnohem více než u jejího manžela Baracka Obamy, ale i Trumpa nebo neúspěšné demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové.
Spíše recesí je pak patrně volání uživatelů Twitteru potom, aby Spojené státy odvolaly Deklaraci nezávislosti, poprosily britskou královnu Alžbětu II. o odpuštění a nechaly se opět připojit ke Spojenému království.
„Milá Británie, je nám líto, že jsme tě asi na 200 let opustili. Jednoznačně nejsme dost staří na to, abychom se o sebe postarali sami. Prosíme, vezmi nás zpátky,“ napsal například uživatel s přezdívkou Donut.
Dear Britain,
— Donut (@RealDonu) November 9, 2016
We're sorry we left you for like 200 years. We are clearly not old enough to handle ourselves. Please take us back
-America
„Myslíte si, že by nás Británie vzala zpět, kdybychom prostě řekli, že jsme na sobě v uplynulých letech potřebovali zapracovat a najít sami sebe?“ ptá se uživatel Aaron Zaremski s ironickou paralelou k partnerským vztahům.
Do you think Britain would take us
— Aaron Zaremski (@rollerdisco67) November 9, 2016
back if we just said we needed to work on us and were just trying to find ourselves the past 240 years?