Hlavní obsah

Mladé Němky na Havaji zavřeli do cely a pak je deportovali. Překroutili naše slova, stěžují si dívky

4:51
4:51

Poslechněte si tento článek

Místo vysněné cesty do USA noc v cele detenčního centra mezi zločinci a pak deportace. Takovou zkušenost udělala dvojice náctiletých německých baťůžkářek, které američtí imigrační úředníci vyhostili s tím, že lhaly o účelu své cesty a hodlaly prý v USA pracovat bez patřičného povolení. Mladé dívky to ale vehementně odmítají s tím, že imigrační úředníci jejich výpověď překroutili.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

„Byl to šok. Nečekaly jsme to. Už jsme si všimly trochu toho, co se děje v USA. Ale v té době jsme si nemyslely, že se to děje Němcům. To bylo asi dost naivní. Cítily jsme se tak malé a bezmocné,“ citoval počátkem dubna web regionálního německého listu Ostzee Zeitung 18letou Marii Lepèreovou, která spolu se svou o rok starší kamarádkou Charlotte Pohlovou přiletěla 18. března na Havaj.

Baťůžkářky z německého Rostocku se po ukončení střední školy rozhodly procestovat svět. Nejprve strávily pět týdnů v Thajsku a na Novém Zélandu a po zastávce na Havaji měly v plánu pokračovat do Kalifornie a následně do Kostariky. Na letišti v Honolulu však tvrdě narazily. Dívky vylíčily, jak jim pohraničníci po několikahodinových výsleších oznámili, že je do země nevpustí. Popsaly, že je spoutané poslali do detenčního centra, které připomínalo spíše vězení.

„Prohledali nás detektory kovů, musely jsme stát nahé před policejní stráží a podrobili nás prohlídce,“ řekla Pohlová. „Pak jsme dostaly zelené vězeňské oblečení a dali nás do vězeňské cely s těžkými zločinci,“ dodala dívka s tím, že v cele byl i člověk, který strávil 18 let za mřížemi za vraždu. Cela s kovovými palandami prý měla plesnivé matrace. „Mrzly jsme, protože klimatizace byla zapnutá naplno. Vězni plnili lahvičky na šampony horkou vodou a používali je jako lahve s horkou vodou, aby se udrželi v teple,“ popsala Pohlová.

A večeře nebyla o nic lepší. „Jídlo se skládalo ze dvou plátků toastu a prošlého sýra. Strážný nás varoval: ‚Za žádných okolností ten sýr nejezte,‘,“ vylíčila Lepèreová. Ráno byly ženy znovu spoutány a odvezeny na letiště, kde byly posazeny na let Hawaiian Airlines do Japonska, odkud pokračovaly domů do Německa.

Jejich příběh mezitím zaregistrovala i zámořská média. „Těmto cestujícím byl odepřen vstup poté, co se pokusily vstoupit do USA pod falešnou záminkou. Jedna použila turistické vízum, druhá cestovala v rámci bezvízového programu. Obě tvrdily, že chtějí cestovat po Kalifornii, ale později přiznaly, že mají v úmyslu pracovat, což je podle amerických imigračních zákonů pro tento typ cestování přísně zakázáno,“ citovala americká média vyjádření Celní a pohraniční stráže (CBP).

Nemáte se čeho bát, uklidňuje návštěvníky Rubio

To ale mladé Němky striktně odmítají. Záznamy z výslechů, které dostaly, podle nich obsahovaly jejich citace, které byly překroucené či přímo vylhané. „Obsahovaly věty, které jsme ve skutečnosti neřekly. Překroutili to, aby to vypadalo, jako bychom přiznaly, že chceme v USA nelegálně pracovat,“ řekla Pohlová pro Ostee Zeitung.

Problém podle ní nastal ve chvíli, kdy americkým imigračním úředníkům přišlo podezřelé, že dívky neměly zamluvené hotely na celou dobu, po kterou mínily zůstat na Havaji. „Chtěly jsme cestovat spontánně. Stejně jako jsme to dělaly v Thajsku a na Novém Zélandu,“ vysvětluje Pohlová.

Plánů na cestování se však dívky nevzdaly. Místo do USA zamíří do Mexika a odtamtud poputují do Kostariky. Tam už plánují pracovat - prý by si rády přivydělaly v některém ze surfařských center.

Zahraniční cestovní ruch v USA v posledních měsících poklesl natolik, že se ministr zahraničí Marco Rubio během komentářů pro tisk na začátku tohoto měsíce pokusil zahraniční návštěvníky chlácholit, že se nemají čeho bát, podotkla stanice Sky News, která o případu mladých Němek rovněž informovala.

„Řekl bych, že pokud nepřijedete do Spojených států, abyste se připojili k protestům (palestinského teroristického hnutí) Hamásu nebo sem nepřišli nám říkat, jak je Hamás správný – rozdmýchávat konflikty na našich kampusech a vyvolávat nepokoje v našich ulicích a ničit naše univerzity, pak se nemáte čeho obávat,“ řekl Rubio.

Výběr článků

Načítám