Článek
Má se to týkat všech tří vakcín, které se mohou v USA používat – tedy preparátů od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson. Těchto očkovacích látek by měl být dostatek, až se 20. září spustí posilovací očkování naplno. USA koupily pro svých 331 milionů obyvatel celkem asi miliardu vakcín od firem Pfizer/BioNTech a Moderna.
Nákazy chráněných budí neklid
Pfizer a BioNTech ve středu oznámily, že požádaly americké úřady o schválení své posilovací vakcíny, a poskytly jim za tím účelem další data potvrzující, že tyto látky zvyšují ochranu.
Plná čtvrtina z celkem 43 tisíc nákaz v oblasti Los Angeles připadla na očkované. Oznámilo to americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (DCD), které se zabývalo obdobím od května do konce července, kdy se už v USA šířila koronavirová varianta delta.
Z dat CDC vyplývá, že jen 3,2 procenta očkovaných musela jít po nákaze do nemocnice a 0,5 procenta se dostalo na jednotky intenzivní péče. Na ventilátor musely pouhé dvě desítky těchto lidí. Mezi neočkovanými, kteří se nakazili, muselo 7,5 procenta do nemocnice a 1,5 procenta na jednotky intenzivní péče. Na ventilátor se dostalo asi 150 pacientů.
Účinek vakcín časem klesá, potvrdila studie
CDC také aktualizovala studii o účinku očkování mezi zdravotnickými pracovníky v osmi státech USA.
Aktualizace ukázala významný pokles účinnosti očkování mezi očkovanými zdravotníky nasazenými v první linii, kteří se nakazili koronavirem.
V době, kdy dominuje varianta delta, klesla prý účinnost vakcíny během studie na pouhých 66 procent oproti 91procentní účinnosti před příchodem této varianty.
Povzbudivější jsou údaje z Británie. Podle údajů firmy Cignpost zjistili mezi plně očkovanými britskými turisty, vracejícími se v červenci z ciziny, jen čtyři případy nákaz na každý tisíc lidí, tedy pouhá 0,4 procenta. U lidí s jednou dávkou byl podle deníku The Daily Telegraph počet nakažených dvakrát vyšší, tedy osm na každou tisícovku osob testovaných na letišti. Na každou tisícovku neočkovaných pak připadalo 12 nákaz.