Článek
Jednání politiků v Radě bezpečnosti byl přítomen také americký ministr zahraničí Anthony Blinken a další vrcholní státníci. Většinu zemí zastupují prezidenti, premiéři či ministři zahraničí.
Zelenskyj vyzval k reformě Rady bezpečnosti
Ukrajinský prezident už na půdě Rady bezpečnosti OSN se svým projevem vystoupil. Konstatoval, že byla – vzhledem k tomu, že je Rusko stálým členem s právem veta – všechna usnesení, která by mohla přispět k řešení konfliktu na Ukrajině, zamítnuta. „Je nemožné zastavit válku, protože všechny akce jsou vetovány agresorem,“ řekl.
Prohlásil, že Rada bezpečnosti neplní svou funkci a měla by být reformována. Navrhl, aby veto bylo možné přehlasovat dvoutřetinovou „globální kvalifikovanou většinou“, a vyzval k rovnějšímu zastoupení světových zemí v radě.
„Většina světa uznává pravdu o této válce,“ řekl Zelenskyj. „Je to zločinná a nevyprovokovaná agrese Ruska zaměřená na obsazení ukrajinského území,“ dodal.
„Asie si zaslouží širší zastoupení, stejně tak islámský svět. Rada bezpečnosti musí být plně odpovědná světovým národům,“ zdůraznil ukrajinský prezident.
Podporovat Ukrajinu dodávkami zbraní v její obraně proti ruské invazi a sankcionovat Rusko, znamená bránit Chartu OSN, dodal.
Zelenskyj byl nahlášen jako druhý řečník, šéf ruské diplomacie je v seznamu vystupujících na dvanáctém místě. Na seznamu řečníků je také mimo jiné český prezident Petr Pavel či americký ministr zahraničí Antony Blinken.
Lavrov USA vyčetl zasahování do věcí Ukrajiny
„Od rozpadu Sovětského svazu a vzniku nástupnických států USA a jeho satelity neobyčejně a otevřeně zasahovaly do domácích záležitostí Ukrajiny,“ řekl Lavrov během svého projevu. Západu také vyčetl, že ignoruje události, které nynější situaci předcházely.
„Od rozpadu Sovětského svazu a vzniku nástupnických států USA a jeho satelity neobyčejně a otevřeně zasahovaly do domácích záležitostí Ukrajiny,“ řekl Lavrov během zasedání. Západu také vyčetl, že ignoruje události, které nynější situaci předcházely.
„Rusko vždy trvalo a trvá na tom, aby byly dodržována všechna ustanovení Charty OSN,“ tvrdil také šéf ruské diplomacie. Washingtonu vyčetl, že zvýšil riziko globálního konfliktu.
Zatímco Blinken projev šéfa ruské diplomacie poslouchal, členové ukrajinské delegace, kteří v místnosti zbyli, mu nevěnovali pozornost a četli si v mobilech či dokumentech, podotkl list New York Times.
Šéf americké diplomacie řekl, že ruský prezident Vladimir Putin spoléhá na to, že pokud bude stupňovat násilí a způsobí dost utrpení, svět se podvolí jeho principům a Ukrajina se přestane bránit.
V New Yorku tento týden probíhá Valné shromáždění Spojených národů a v rámci něho zasedá i Rada bezpečnosti OSN.
Pavel znovu odsoudil Rusko
Český prezident Petr Pavel ve svém projevu před Radou bezpečnosti OSN Rusko znovu ostře odsoudil. Stejně jako mnoho řečníků před ním Pavel zmínil, že Rusko jako stálý člen RB invazí na Ukrajinu porušuje základní principy, na nichž celá OSN stojí.
„Je to hanebná urážka řádu založeného na pravidlech, a tím i celého mezinárodního společenství,“ řekl. „Rusko musí zcela a bezpodmínečně stáhnout všechny své jednotky a vojenskou techniku z celého území Ukrajiny. Představitelé Kremlu musí nést následky a být postaveni před soud,“ dodal.
Podmínky míru si musí Ukrajina určit sama, řekl v OSN český prezident
„Je to hanebná urážka řádu založeného na pravidlech, a tím i celého mezinárodního společenství,“ uvedl prezident. „Rusko musí zcela a bezpodmínečně stáhnout všechny své jednotky a vojenskou techniku z celého území Ukrajiny. Představitelé Kremlu musí nést následky a být postaveni před soud,“ zopakoval podmínky, které uvedl již před Valným shromážděním OSN předešlý den.
„Je dobře, ze pan prezident na půdě Rady bezpečnosti připomněl naši českou zkušenost s ruským imperialismem. Je potřeba, aby si svět uvědomil, že pokud nebude dodržována Charta OSN, že se hranice nemění silou, je v ohrožení každý z nás,“ uvedl k Pavlovu vystoupení ministr zahraničí Jan Lipavský, který jej v New Yorku doprovází.