Článek
„Žádný jiný stát neztratí tolik jako Kalifornie,“ vzkázal Newsom. „Nezákonná cla prezidenta Trumpa způsobují chaos v kalifornských rodinách, firmách a naší ekonomice – zvyšují ceny a ohrožují pracovní místa,“ uvedl guvernér v prohlášení.
Žaloba zpochybňuje postup, při němž Trump jako první americký prezident k vyhlášení cel použil zákon o mezinárodních ekonomických nouzových pravomocích, který za mimořádných okolností umožňuje obejít Kongres.
Trump krok obhajoval tvrzením, že obchodní deficity Ameriky s jinými zeměmi představují „národní stav nouze“, který podle něj „decimuje americký průmysl“. Bonta oponuje, že zákon prezidentovi neumožňuje „zdaňovat z rozmaru veškeré zboží dovážené do Spojených států“.
Newsom a Bonta podání žaloby oznámili symbolicky na mandlové farmě. Téměř 82 procent světové produkce mandlí pochází z Kalifornie, podotkla v této souvislosti stanice BBC. Kalifornie je také jediným státem USA, který produkuje fíky, olivy, vlašské ořechy, rozinky či artyčoky.
Kalifornie s více než 39 miliony obyvatel je nejlidnatějším státem USA, které mají okolo 340 milionů obyvatel. Je přitom také pátou největší světovou ekonomikou – předčí všechny státy USA a většinu zemí světa – je mimo jiné domovem technologických společností v Silicon Valley a má také největší podíl průmyslové výroby a zemědělské produkce na celkové produkci Spojených států.

Kontejnery v přístavu v Los Angeles
Je přitom silně závislá na globálním obchodu. Guvernér Newsom se podle svých slov snaží uzavřít dvoustranné obchodní dohody, které by zajistily výjimku z odvetných cel pro kalifornské zboží.
Bílý dům na žalobu reagoval odmítavě. „Namísto toho, aby se Gavin Newsom soustředil na přebujelou kriminalitu, bezdomovectví a drahotu v Kalifornii, tráví svůj čas snahou zablokovat historické snahy prezidenta Trumpa konečně vyřešit národní nouzový stav přetrvávajících deficitů obchodu se zbožím v naší zemi,“ řekl webu Politico Kush Desai z tiskového oddělení Bílého domu.
Trump zavedl desetiprocentní cla na zboží ze všech zemí a výrazně vyšší cla pro země a regiony, které podle administrativy kladou vysoké překážky dovozu do USA (na EU připadlo 20 procent). Většinu z těchto cel později pozastavil na 90 dní.
Uvalil také 145procentní clo na Čínu s výjimkami pro některou elektroniku. Peking podle nedávného prohlášení Bílého domu místy čelí clu až 245 procent. Čína odpověděla 125procentním clem na dovoz z USA. Odvetná cla má nachystaná i EU, jejich zavedení ale zatím pozastavila.