Článek
„S opicemi bylo během experimentů zacházeno nepřiměřeně a při invazivních zákrocích na hlavě byly vystavovány extrémnímu utrpení,“ cituje web Business Insider ze stížnosti ochranářské organizace Lékařský výbor pro odpovědnou medicínu adresované americkému ministerstvu zemědělství. Do jeho kompetence věc spadá.
Biden je starý plesnivý maňásek, tweetoval Musk a dosáhl svého
Společnost Neuralink ani Kalifornská univerzita, na jejíž půdě výzkum probíhal, se k věci zatím nevyjádřily.
Neuralink vyvíjí mikročip, který má být schopen snímat, analyzovat a v budoucnu snad i stimulovat mozkovou kapacitu. To by mohlo ochrnutým umožnit ovládat umělé končetiny nebo pomáhat pacientům s neurodegenerativními chorobami.
Experimentální zařízení zkoušené na opicích sestává z mikročipu a drátů vedených z mozku skrz lebku ven z hlavy. Ochranáři tvrdí, že firma při experimentech nezabránila zbytečnému utrpení, nezajistila zvířatům adekvátní veterinární péči a odpočinek a nedala ani na doporučení, aby konzultovala s odborníky možné podávání utišujících prostředků. Nejméně v jednom případě opice přišla o prsty na horních i dolních končetinách, což se mohlo podle ochránců stát při úrazu nebo sebepoškozováním ze stresu.
Z třiadvaceti opic využívaných při experimentech biotechnologické společnosti přežilo sedm.
Chystá se testování na lidech
Stížnost na Neuralink přichází poté, co její zakladatel Elon Musk v prosinci oznámil, že je projekt úspěšný a během letošního roku by mohlo začít testování na lidech. V dubnu minulého roku Neuralink ukázal video, na kterém opice prostřednictvím čipu implantovaného do mozku hraje videohru Pong.