Článek
Webové stránky CFPB v pátek začaly být poruchové přibližně ve stejnou dobu, kdy Musk na vlastní sociální síti X napsal „CFPB RIP“ (odpočívej v pokoji, CFPB). Odborová organizace, která zaměstnance úřadu zastupuje, následně varovala veřejnost, že Muskovi zaměstnanci mají přístup k systémům úřadu, čímž jsou opět ohrožena citlivá data amerických občanů. Musk má k útoku na úřad i osobní zájmy, protože právě CFPB by regulovala jeho novou spolupráci s Visa, informuje agentura Reuters.
Muskovo DOGE není legitimním ministerstvem. To by jeho založení by musel schválit Kongres a Musk by musel před jmenováním projít senátním slyšením. Americký prezident Donald Trump tak ministerstvo pro efektivitu vlády založil jen jako poradenský orgán bez pravomocí. Přesto Musk bez bezpečnostní prověrky získal přístup k interním systémům už tří federálních institucí.
V sobotu proto před sídlem CFPB ve Washingtonu D. C. proti Muskovi s Trumpem protestovala přibližně stovka lidí. Jejich transparenty dvojici podnikatelů obviňovaly z podrývání demokracie. Protest provázelo souhlasné troubení projíždějících řidičů.
Trump: S Putinem jsem mluvil. Nechce, aby lidé umírali
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oW_A/nO1SBfAluiB7FFSkxCR4CD2/304e.jpeg?fl=cro,0,0,4096,2304%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Musk není jediné nebezpečí, kterému CFPB čelí. Provizorním ředitelem úřadu totiž Trump v pátek jmenoval nového šéfa Úřadu pro managment a rozpočet Russella Voughta. Ten je architektem kontroverzního pravicového politického manifestu Project 2025, který také požaduje zrušení CFPB.
V sobotu Vought zaměstnancům úřadu nařídil, aby přestali vyšetřovat banky a dohlížet na ně. Pro třetí čtvrtletí roku pak jménem úřadu zažádal o rozpočet ve výši 0 dolarů. Současný rozpočet přesahující 711 milionů dolarů (17,3 miliardy korun) je totiž podle něj na to, aby úřad se svými pravomocemi zacházel v souladu s veřejným zájmem, „ve skutečnosti nadměrný“.
Musk se dává na bankovnictví
Kongres založil CFPB v roce 2010 jako reakci na globální finanční krizi. Úřad má hlídat a regulovat bankovní sektor, jehož toxické finanční produkty se o dva roky dříve podílely na pádu akciových trhů. Vzhledem k náplni práce CFPB a jeho roli ve sběru zákaznických stížností úřad generuje vysoké množství důvěrných informací. Republikáni jej dlouhodobě obviňují, že se nikomu nezodpovídá a překračuje své právní pravomoci.
Musk se do čistky regulátora bankovnictví pustil ve stejnou dobu, kdy vyšlo najevo, že se jeho sociální platforma X spojí se společností Visa a budou zákazníkům nabízet platební služby. To znamená, že by CFPB měl v blízké budoucnosti regulovat i jeho.
Za funkčního období prezidenta Joea Bidena úřad spotřebitelům vrátil více než 6 miliard dolarů (146 miliard korun) jejich financí a na finanční instituce uvalil pokuty v celkové výši 3,2 miliardy dolarů (77,9 miliardy korun). To zahrnuje i právní vyrovnání s bankou Wells Fargo ve výši 3,7 miliardy dolarů (90 miliard korun).
Je pravděpodobné, že Muskův zásah do regulačního úřadu skončí stejně jako jeho aktivita v USAID a ve finančním systému ministerstva financí. Tu na základě žalob odborů a jednotlivých amerických států zablokoval federální soud. Po soudních slyšeních mohou být tyto bloky trvalé. Vzhledem k tomu, že DOGE není legitimní ministerstvo, mohly by se Muskovy naděje na úspěch u soudu zdát mizivé. Případy by se však mohly dostat až k Nejvyššímu soudu – a tam mají republikáni značnou převahu.
S Kimem vycházím velmi dobře. Pro všechny to bude přínosem, prohlásil Trump
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oW_A/kObgaqJNMnKEQFnWCSW82W/5149.jpeg?fl=cro,0,213,4096,2304%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)