Článek
„Pokud jde o nevládní organizace, tyto falešné nevládní organizace, myslím si, že je třeba učinit množství zatčení. Jsou to falešné charitativní organizace (vedené) většinou demokraty… Občas je tam trochu republikánů, protože někdy republikánům hodí kost, aby byli zticha,“ rozpovídal se Musk během televizního interview pořadu The Five.
„V drtivé většině jsou to demokraté a ti dávají tyto miliardy dolarů nevládním organizacím řízeným demokraty, které pak procházejí celou sítí dalších nevládních organizací. Je to obří schéma praní špinavých peněz. Opravdu si v tuto chvíli myslím, že slovo nevládní organizace a praní peněz jsou téměř synonyma,“ prohlásil mimo jiné v televizi šéf automobilky Tesla a vesmírné společnosti SpaceX.
„Kola spravedlnosti se točí pomalu, ale jistě,“ uvedl rovněž s tím, že on sám má „šílený pocit naléhavosti“. Musk sám coby Trumpův poradce nemá formální pravomoc nařizovat vyšetřování nebo zatýkání, jeho vliv v nynější administrativě je však zjevný.
List New York Post podotkl, že ačkoliv sám Musk během rozhovor nezmínil žádnou konkrétní organizaci nebo činitele, kteří by podle něj měli být problematičtí, Trump a další republikáni aktuálně mluví o vládním grantu ve výši 1,9 miliardy dolarů udělených loni „organizaci spojené se Stacey Abramsovou“, někdejší demokratickou kandidátkou na guvernérku státu Georgia.
Skutečnost je přitom podle listu The Washington Post trochu jiná. Granty v rámci zmíněného programu určeného na podporu dekarbonizace, snížení emisí a energetických nákladů dostaly po výběrovém řízení i organizace v čistě republikánských státech. Abramsová byla pouze po určitý čas poradkyní jednoho z pěti členů konsorcia, které grant v Georgii získalo, přičemž v samotné grantové žádosti nijak nefigurovala.
Musk ve zmíněném v pořadu zejména agitoval před volbami do nejvyššího soudu ve státě Wisconsin. Navzdory velké snaze tam ale uspěla liberální kandidátka.