Hlavní obsah

Musk se chystá na odchod z Trumpovy administrativy. Dokázal jen zlomek toho, co sliboval

3:59
3:59

Poslechněte si tento článek

Angažmá Elona Muska na takzvaném ministerstvu efektivity (DOGE) i na pozici poradce Bílého domu zřejmě brzy končí. Vyplývá to z vyjádření samotného miliardáře i amerického prezidenta Donalda Trumpa. Odůvodňují to tím, že Musk se zase musí věnovat svým firmám. Nyní je přitom veden jako dočasný vládní zaměstnanec s úvazkem na 130 dní. V takovém případě by jeho funkční období končilo na konci května.

Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Elon Musk v oválné pracovně, 11. února 2025

Článek

„Má velkou společnost, kterou musí řídit, a tak se v určitém okamžiku vrátí,“ prohlásil podle stanice CNN Trump o generálním řediteli automobilky Tesla a vesmírné společnosti SpaceX.

„Nechal bych si ho, dokud si ho budu moci nechat. Je to velmi talentovaný chlap. Víte, miluji velmi chytré lidi a je velmi chytrý a odvedl dobrou práci,“ řekl šéf Bílého domu. „V určitém okamžiku se Elon bude chtít vrátit do své společnosti,“ dodal Trump.

Na otázku, zda DOGE bude pokračovat i v Muskově nepřítomnosti, Trump ne zcela jednoznačně řekl, že věří, že šéfové jednotlivých federálních agentur se „hodně naučili“ o tom, jak dělat práci sami, a někteří si budou chtít nynější zaměstnance DOGE udržet.

Musk už minulý týden naznačil, že by mohl v Trumpově administrativě skončit během května. „Myslím, že v tomto časovém rámci dokončíme většinu práce potřebné ke snížení deficitu o jeden bilion dolarů (zhruba 23,1 bilionu Kč),“ řekl ve čtvrtečním rozhovoru s Fox News po boku představitelů DOGE. Musk se také nechal slyšet, že nyní dohlíží na „revoluci“ ve vládě a že by byl rád, kdyby vše postupovalo ještě mnohem rychleji.

„Vláda není efektivní a dochází k velkému plýtvání a podvodům, takže jsme přesvědčeni, že 15procentní snížení vládních výdajů lze provést, aniž by to ovlivnilo jakoukoli z kritických vládních služeb,“ dodal.

List New York Times na konci března vyčíslil, že po čistkách DOGE bylo rovnou vyhozeno přes 49 tisíc vládních zaměstnanců, dalších 75 tisíc jich odchází po dohodě a dalších více než 171 tisíc lidí je v plánu vyhodit. Některé vyhozené zaměstnance musel následně stát zase obtížně nabírat zpátky, neboť se ukázalo, že se bez nich neobejde.

Prakticky všichni zaměstnanci byli vyhozeni například z fakticky zrušené Agentury Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID) či ze stanice Hlas Ameriky.

DOGE zatím hlásí jen malou část slibovaných úspor

Ačkoliv Musk tvrdí, že do konce května bude schopen americké vládě ušetřit bilion dolarů (a dříve avizoval cíl ušetřit dva biliony dolarů), samotné DOGE přitom na svém webu k 1. dubnu uvádělo, že dosud ušetřilo 140 miliard dolarů (přes 3,23 bilionu Kč), tedy jen zlomek Muskem avizované částky.

Některé bombasticky prezentované „úspory“ DOGE se přitom už ukázaly jako výmysl. Bílý dům například hlásil, že „ministerstvo administrativy“ zarazilo údajnou dodávku kondomů do Pásma Gazy za 50 milionů dolarů (Trump později mluvil dokonce o 100 milionech dolarů) schválenou prý za předchozí administrativy Joea Bidena. Když byl ale Musk konfrontován novináři, dal od věci ruce pryč. „Některé věci, které řeknu, budou chybné. Ano, budeme dělat chyby, ale budeme je také rychle napravovat,“ komentoval to.

Výběr článků

Načítám