Hlavní obsah

Musk povede „ministerstvo efektivity“ sám. Už teď je terčem žalob

3:32
3:32

Poslechněte si tento článek

Washington

Americký prezident Donald Trump formálně spustil tým vedený miliardářem Elonem Muskem, který má za cíl výrazné škrty ve státní správě a regulacích. Původně měl projekt společně s Muskem vést někdejší prezidentský kandidát Vivek Ramaswamy, ten ale místo toho plánuje kandidovat na guvernéra státu Ohio, informují americká média.

Foto: Mike Segar, Reuters

Elon Musk

Článek

Trump v pondělí podepsal dekret, který „zřizuje ministerstvo pro efektivitu vlády“, o skutečné ministerstvo se však nejedná. Půjde spíše o síť činitelů, kteří budou spolupracovat s jednotlivými ministerstvy.

Opatření uvádí, že každé ministerstvo zřídí tým o nejméně čtyřech lidech, kteří budou mít na starosti zvýšení efektivity. Postupně se tak začíná rýsovat konkrétní podoba iniciativy, kterou od počátku provází řada otázek ohledně jejích pravomocí, personálního obsazení či toho, zda budou její členové vládními pracovníky či nikoli.

Dalším předmětem polemik je pozice Muska, jehož společnosti jako Tesla, SpaceX a sociální síť X mají nejrůznější vazby na stát a který je tak vystaven potenciálním střetům zájmů.

Musk se za zdviženou pravici nestydí. Ze sítě X po jeho gestu odchází místopředsedkyně španělské vlády

Volby USA

Agentura Reuters informovala, že iniciativa označovaná zkratkou DOGE se ihned stala terčem žalob, mimo jiné kvůli nejasnému právnímu statusu. Podle autorů žalob uskupení naplňuje znaky federální poradní komise, ale nesplňuje přitom potřebné požadavky na transparentnost.

„Skupina již najala desítky zaměstnanců, přičemž pracuje z washingtonských kanceláří Muskovy společnosti SpaceX, posílá své emisary napříč americkými agenturami, aby dali dohromady seznam doporučení, která je třeba provést v tandemu s administrativou, a často komunikují pomocí šifrované aplikace pro zasílání zpráv Signal,“ popsal činnost DOGE list The Washington Post.

Vytvoření nového týmu ohlásil Trump krátce po svém vítězství v listopadových volbách. Mimo jiné tehdy uvedl, že úkolem orgánu bude připravit půdu pro „rozložení vládní byrokracie, snížení nadbytečných regulací, omezení nehospodárných výdajů a restrukturalizaci federálních agentur“. Nový Trumpův dekret nicméně označil za cíl projektu „modernizovat federální technologie a software s cílem maximalizovat vládní efektivitu a produktivitu“.

Ramaswamy chce být guvernérem Ohia

V listopadu staronový prezident USA oznámil, že tým společně s Muskem povede bývalý podnikatel Ramaswamy, který se loni neúspěšně ucházel o nominaci Republikánské strany na prezidenta.

Trumpův tým ale nyní potvrdil, že Ramaswamy tuto pozici opustil, aby kandidoval do volené funkce. Americký tisk už na konci minulého týdne přišel s informací, že se chystá oznámit kandidaturu na guvernéra Ohia.

Musk a Ramaswamy před Trumpovou inaugurací nastínili rozsáhlé plány včetně „drastického“ omezení regulací, rušení celých vládních složek či úspor ve veřejných financích v řádu stovek miliard dolarů.

Reuters poznamenal, že Trumpův projekt není v dějinách USA první poradní komisí pro úspory ve státní sféře a že takovéto orgány většinou neměly zásadnější výsledky.

KOMENTÁŘ: Rýsuje se konflikt mezi Donaldem Trumpem a Elonem Muskem – Tomáš Klvaňa

Komentáře

Výběr článků

Načítám