Článek
Demonstranti po vyhlášení výsledků vyšli do ulic v hlavním městě Sucre, ve správním středisku země La Paz i v Santa Cruz, které je baštou pozice. Policie proti tisícům lidí použila slzný plyn.
Nejvyšší volební soud zveřejnil v noci na pátek výsledky prvního kola prezidentských voleb po sečtení 99,99 procenta hlasů s tím, že zbývající setinu tvoří neplatné hlasy z jednoho z okrsků, kde se budou volby opakovat v listopadu. Na konečný výsledek nemají vliv.
Podle soudu získal Morales hlasy 47,07 procenta voličů, zatímco jeho konzervativní vyzyvatel Carlos Mesa 36,51 procenta. Podle bolivijských volebních pravidel znamená zisk přes 40 procent a současně náskok vyšší než deset procentních bodů na druhého kandidáta vítězství už v prvním kole.
Mesa po oznámení výsledků uvedl, že hlasování neuzná a označil je za podvod. Volební soud totiž v neděli na téměř 24 hodin pozastavil zveřejňování výsledků v situaci, která naznačovala, že k rozhodnutí o vítězi voleb bude třeba druhé kolo hlasování. Když sčítání obnovil, měl už Morales náskok přes deset procent. To vedlo k rozsáhlým protestům v zemi.
Morales vede v bolivijských prezidentských volbách, v ulicích propukly protesty
Pochybnosti o demokratičnosti voleb vyjádřili i mezinárodní pozorovatelé Organizace amerických států (OAS), kteří Moralesovi doporučili, aby připustil konání druhého kola voleb. K této žádosti se připojily i Spojené státy a Evropská unie.
Ve společném prohlášení Kolumbie, Brazílie, Argentiny a Spojených států, na něž upozornila agentura AP, se uvádí, že vlády těchto čtyř států „uznají pouze takový výsledek, který bude odrážet vůli bolivijského lidu”. Moralesovi naopak k vítězství blahopřáli představitele Mexika, kde je prezidentem levicový Andrés Manuel López Obrador.
Morales je podle agentury AFP jedním z posledních latinskoamerických levicových politických vůdců, kteří se k moci dostali v první dekádě 21. století. Levice od té doby utrpěla porážku v Brazílii, Argentině, Chile i Ekvádoru. Venezuela, s níž bolivijský prezident udržuje těsné styky, zažívá nejhorší politickou a ekonomickou krizi historie.