Hlavní obsah

Mezi Trumpem a Muskem to začíná viditelně skřípat

6:54
6:54

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Cla amerického prezidenta Donalda Trumpa vrazila klín do jeho vztahu s nejbohatším mužem světa Elonem Muskem. Ten se ho od opatření neúspěšně snažil odradit. Opatření vyvolalo strmý pád akcií, kvůli čemuž šéf Tesly přichází o vůbec největší obnos peněz ze všech lidí na světě. Musk od té doby hlasitě kritizuje Trumpovo počínání, zatímco americký prezident do první linie vyslal svého poradce Petera Navarra. Moderátor televize MSNBC Lawrence O’Donnell hovoří o začátku konce vztahu obou miliardářů.

Foto: Brian Snyder, Reuters

Elon Musk a Donald Trump

Článek

Musk v reakci na Trumpovo opatření navrhl, aby cla mezi Evropou a USA byla nulová, což je v přímém rozporu s tím, co si přeje Trump.

„Doufám, že se nakonec dohodneme na tom, že Evropa i Spojené státy by, podle mého názoru, měly v ideálním případě přejít k nulovému clu, a vytvořit tak zónu volného obchodu mezi Evropou a Severní Amerikou,“ prohlásil podle agentury Reuters v neděli Musk. V jeho vizi byl také volný pohyb osob a vzájemně přístupný pracovní trh, což je přesný opak Trumpových priorit.

Musk tato slova vyřkl poté, co hodnota jeho jmění v důsledku oznámení Trumpových cel spadla o 30,9 miliardy dolarů (přes 712 miliard korun), píše CNBC. Toto číslo platí k neděli 5. dubna.

„Vždyť je to jen montér aut“

Na Muskova slova Trump přímo nereagoval, hovořil za něj ale jeho poradce Navarro, který si do šéfa Tesly rýpnul vyjádřením, že je „montér aut“.

„Pokud jde o cla a obchod, všichni v Bílém domě chápeme, a i Američané chápou, že Elon je výrobce automobilů. Ale není to výrobce automobilů. Je to montér aut,“ řekl pro CNBC Navarro.

„Blbeček hloupější než pytel cihel“

Přestřelka pokračovala, když Musk reagoval šťouchnutím, že „doktorát z ekonomie na Harvardu je špatná, nikoli dobrá věc“, a dodal, že Navarrovo ego převyšuje jeho mozek. „Tesla má největší podíl americké výroby v autech. Navarro je hloupější než pytel cihel,“ dodal později Musk.

„Navarro je opravdu blbeček. To, co zde říká, je prokazatelně nepravdivé,“ dodal miliardář. Ekonomovi poradil, aby se poradil s „falešným expertem, kterého vymyslel, s Ronem Varou,“ čímž narážel na Navarrovo alter ego, které se objevuje v jeho publikacích.

Muskův příspěvek na síti X sdílel i jeho bratr Kimbal, který je zároveň členem představenstva společností SpaceX a Tesla. V několika příspěvcích také kritizoval nová Trumpova cla, což by podle moderátora televize MSNBC Lawrence O’Donnella nikdy neudělal bez Elonova souhlasu.

„Trump svou celní strategií zavedl strukturální a trvalou daň na amerického spotřebitele,“ napsal mimo jiné Kimbal Musk, čímž se otevřeně postavil proti oficiální linii Bílého domu.

Friedmanova tužka

Theodore Schleifer z amerického deníku The New York Times se v titulku svého článku ptá, zda Elon Musk dokáže Trumpa od cel odvrátit. Stejně jako O’Donnell připomíná důležitý detail, že Musk na síti X sdílel archivní dvouminutové video Miltona Friedmana z roku 1980. Na něm proslulý ekonom předvádí na příkladu obyčejné tužky, jejíž jednotlivé části pocházejí z různých částí světa, benefity volné mezinárodní spolupráce, které se nekladou překážky.

„Musk vyjádřil svou nelibost nad zavedením nových drakonických cel ze strany prezidenta Trumpa. Přesto je třeba se ptát, čeho chce Musk dosáhnout,“ komentuje Schleifer.

Muskova Tesla sice vyrábí auta pro americký trh v USA, i tak ale spoléhá na dodávky dílů z Číny a dalších zemí. V případě Číny se přitom celní spor vyhrotil do nevídaných parametrů a Trump jí nyní hrozí cly ve výši až 104 procent. Peking se ovšem nechal slyšet, že si nenechá vyhrožovat.

Trump potřebuje Muskovy peníze

O’Donnell na druhou stranu připomíná, že Trump si nejbohatšího muže světa nechce nahněvat. Nejenže Musk financoval Trumpovu prezidentskou kampaň, ale má na něj i páku v podobě svého obřího měšce plného peněz. Ten může prezident kdykoli použít v negativní a diskreditační kampani proti komukoli, kdo mu vejde do cesty. Tím drží efektivně v šachu mnoho potenciálních republikánských rebelů. Drtivá většina republikánů je loajální k Trumpovi a pouze hrstka z nich se proti němu jakkoli ohradila.

Zhoršený vztah mezi oběma miliardáři ale může indikovat i informace, že se Musk chystá odejít z neoficiálního amerického ministerstva efektivity (DOGE).

„Má velkou společnost, kterou musí řídit, a tak se v určitém okamžiku vrátí,“ komentoval Muskův konec Trump podle stanice CNN. „Nechal bych si ho, dokud si ho budu moci nechat. Je to velmi talentovaný chlap. Víte, miluji velmi chytré lidi a je velmi chytrý a odvedl dobrou práci,“ řekl šéf Bílého domu. „V určitém okamžiku se Elon bude chtít vrátit do své společnosti,“ uzavřel.

Musk ovšem popřel, že by z DOGE odešel, a informace označil za falešné. „Jo, jsou to fake news,“ napsal na síti X Musk, čímž tak přímo popřel Trumpova slova, že jednoho dne bude muset odejít.

Zástup vyhozených „idiotů“

O’Donnell připomíná, že už od začátku tohoto vztahu celý svět přemýšlel nad tím, jak dlouho může trvat. Zmínil skutečnost, že Trump při svém prvním prezidentství povolal do služby celou řadu vysoce postavených představitelů, které pak vyhodil a nazval je idioty. Vzhledem k tomu, že největší kvalifikací lidí v Trumpově okolí je jejich bezmezná loajalita, se teď totéž může stát rebelujícímu Muskovi.

Například Rex Tillerson, bývalý americký ministr zahraničí, Trumpa označil za „zkurv*ného pitomce“. Na to Trump reagoval tím, že navrhl, aby si oba státníci porovnali IQ testy, napsal v roce 2017 britský deník The Guardian.

Zda americká cla, která už teď Muska bolestně poškozují, budou znamenat konec jejich spojenectví, není v tuto chvíli jasné. Rozhodující bude Muskova ochota Trumpovi tolerovat své miliardové ztráty.

Výběr článků

Načítám