Článek
Podle „hraničního cara“ Toma Homana, který má mít v Trumpově vládě ochranu hranic, mají být pro deportace armádní letadla využívána denně.
Informaci o tom, že Mexiko odmítlo přistání vojenskému dopravnímu letadlu C-17 převážejícímu deportované migranty, původně přinesla televizní stanice NBC News. Ta později doplnila prohlášení nejmenovaného zástupce Bílého domu, podle něhož se jednalo „pouze o administrativní chybu, která se rychle vyřešila“.
Agentura Reuters informaci o zamítnutém přistání v sobotu potvrdila s odkazem na zástupce amerických i mexických úřadů. Mexický úředník nicméně neposkytl vysvětlení, proč mělo být přistání zamítnuto.
Trump podepsal nařízení nevpouštět migranty na území USA přes hranici s Mexikem
Incident nezmínilo ani mexické ministerstvo zahraničí, které v pátečním prohlášení uvedlo, že „v případě repatriací vždy s otevřenou náručí přijmeme návrat Mexičanů do naší země“.
Nová mluvčí Bílého domu Karoline Leawittová, kterou Trump jmenoval tento týden, na sítí X napsala, že během pátku Mexiko přijalo čtyři lety s deportovanými migranty. Jestli mezi nimi bylo i původně odmítnuté armádní letadlo, ale neuvedla.
Thanks to President Trump:
— Karoline Leavitt (@PressSec) January 25, 2025
Yesterday, Mexico accepted a record 4 deportation flights in 1 day!
This comes in addition to unrestricted returns at the land border, the deportation of non-Mexicans, & reinstatement of Remain-in-Mexico. Mexico has also mobilized 30K National Guard. https://t.co/FNINADyQU7
Spojené státy v pátek vyslaly také dvě armádní letadla a jedno charterové s deportovanými migranty do Guatemaly. Podle tamních úřadů se jednalo o celkem 265 imigrantů, kteří byli navráceni do země, uvedla stanice France24.
Staronový americký prezident Donald Trump po pondělním jmenování do funkce vyhlásil stav nouze na americko-mexické hranici a nařídil vyslání dalších 1500 vojáků. Podle představitelů americké vlády mohou být v brzké době nasazeny na hranici další tisíce vojáků, píše Reuters.
USA zmrazily financování zahraniční pomoci, potvrdil Rubio v depeši ambasádám
Trump také plánuje opětovně spustit program, v rámci něhož mají žadatelé o azyl, kteří nemají mexické občanství, zůstat v Mexiku, dokud nebude jejich žádost ve Spojených státech vyřízena.
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová uvedla ve středu, že podobný krok vyžaduje souhlas země přijímající žadatele o azyl, což Mexiko neučinilo. Zároveň však ve snaze vyhnout se eskalaci situace vyjádřila ochotu postarat se o Mexičany, kteří se budou do země vracet.
Deportace mají probíhat denně
Pentagon podle agentury Reuters v reakci na vyhlášení stavu nouze uvedl, že armáda poskytne lety k deportaci více než pěti tisícům imigrantů zadržovaných americkými úřady v texaském El Pasu a kalifornském San Diegu. Agentura přitom dodává, že doposud byla americká armádní letadla využívána pro přepravu jednotlivců, nikoli pro masové deportace.
Někdejší šéf Úřadu pro imigraci a cla (ICE) Tom Homan, který má mít nově na starosti ochranu americko-mexické hranice a kterého Trump označil za „hraničního cara“, americké stanici ABC News řekl, že nově budou vojenská letadla s deportovanými migranty vypravována denně.
Prohlásil také, že oproti předchozí vládě Joea Bidena, budou mít úředníci ICE možnost nově zatknout kohokoliv z více než 11 milionů imigrantů, kteří jsou v USA nelegálně, a ne jen ty, kteří jsou označeni za bezpečnostní hrozbu.
Během Bidenovy vlády byly deportační lety, nikoliv však vojenskými letadly, vypravovány také pravidelně. Jen za rok 2024 proběhlo 270 tisíc deportací, nejvíce za posledních deset let. Loni také úředníci zatkly přes 113 tisíc imigrantů, v průměru 310 lidí za den, dodává stanice France 24.