Článek
Snímek ukazuje množství desek s jasným označením „přísně tajné“ a „tajné“. Ze soupisu přitom vyplývá, že agenti v rezidenci Mar-a-Lago zabavili nejen zhruba sto utajovaných dokumentů, ale také asi 40 prázdných desek s tímto označením – aniž by bylo jasné, kde skončily dokumenty, které předtím zřejmě tyto desky obsahovaly.
FBI pročesala i šatník Melanie
To nahrává podezření vyšetřovatelů, že Trump neodevzdal Národnímu archivu či jiným úřadům dokumenty, které ze zákona měl – a to ani poté, co archivu letos předal několik desítek krabic i s utajovanými dokumenty.
Razii u Trumpa obhajoval i William Barr, jeho bývalý ministr spravedlnosti. „Jak dlouho měla vláda čekat, než spisy dostane zpátky?“ tázal se na stanici Fox News.
Trump tvrdí, že dokumenty sám odtajnil, takový proces ale vyžaduje formální postup a odtajněné dokumenty jsou pak takto označené i na deskách, podotkl web listu USA Today.
Trump žádá soud, aby pozastavil zkoumání dokumentů zabavených v jeho sídle
„Hrozné, jak FBI během nájezdu na Mar-a-Lago nahodile házela dokumenty po podlaze (možná předstírala, že jsem to udělal já!), a pak je začala fotit, aby je mohla vidět veřejnost. Myslel jsem, že chtějí, aby zůstaly tajné? Naštěstí jsem odtajnil!“ napsal Trump na své síti TruthSocial. Postěžoval si též, že agenti prohledávali i šatník jeho ženy Melanie. „Prohrabávali se jejím oblečením a osobními věcmi,“ napsal.
Čas spekulací
Některé z desek jsou označeny zkratkou HCS-P, což znamená, že obsahují citlivé informace o agentech CIA a dalších tajných amerických služeb operujících v terénu, řekl bezpečnostní expert Michael V. Hayden z George Mason University.
Stanice ABC News pak vyluštila data na některých deskách – 9. května 2018 či 26. srpna téhož roku.
FBI čelí po prohlídce u Trumpa výhrůžkám. Muž hrozil masakrováním a skončil ve vazbě
Data spojila s tehdejšími Trumpovými útoky na vyšetřovatele Roberta Muellera a tehdejšího ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse kvůli vyšetřování údajného ruského vměšování do prezidentských voleb v USA, s uznáním viny Trumpova exporadce Paula Manaforta z daňových podvodů, oznámením odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem či návštěvou tehdejšího šéfa americké diplomacie Mikea Pompea v KLDR.
Federální soudkyně v pondělí vyhověla žádosti Tumpových právníků o jmenování nezávislého experta, jenž zabavené dokumenty přezkoumá.