Článek
Poststresovou tramautickou poruchu (PTSD) zmiňoval i zvláštní agent FBI Spencer Evans, který měl případ na starosti. List The Washington Post citoval jeho slova: „Zřejmě trpěl PTSD a jsme si vědomi, že tu byly další rodinné problémy.“
Opakovaně vyznamenaný dlouholetý příslušník jednotky zelených baretů, který působil v Kongu, na Ukrajině a v Afghánistánu, se kvůli posttraumatické stresové poruše léčil.„Master seržant (nadrotmistr) Matthew Livelsberger měl přístup a využíval program POTFF,“ uvedla podle serveru Defense One náčelnice pro veřejné záležitosti Amanda Azubuiková.
POTFF je speciální zdravotní program, který poskytuje komplexní péči v oblasti zdravotních problémů, jež je přizpůsobena každému jednotlivci.
Potíže veteránů
Armáda ve víkendovém prohlášení přiznala, že zejména příslušníci speciálních sil mají problémy po dlouhém nasazení: „Armáda je plně oddána úkolu asistovat našim vojákům a má velké množství profesionálů na behaviorální zdraví, kteří jsou našim vojákům k dispozici 24 hodin denně.“
Zmínila, že právě pro příslušníky speciálních sil jejich velitelství spustilo v roce 2021 program POTFF.
„Vyzýváme naše vojáky, pokud potřebují pomoc, léčbu duševních potíží nebo jen s někým mluvit, aby vyhledávali behaviorální péči ať už na základně, nebo po síti. Mají také možnost si promluvit s kaplanem,“ řekla Azubuiková, z jejíchž slov je patrná obava z opakování podobných případů.
Armádní zdravotní sestra Alicia Arrittová, která začala randit Livelsbergerem po jeho prvním rozvodu v roce 2018, uvedla pro list The New York Times , že měl psychické problémy a bojoval s nimi, aby mohl dál působit ve speciálních silách.
Rozčarování z bojů bez cíle
List The New York Post s odvoláním na zdroje z vyšetřování napsal, že jeho žena, která s ním měla roční dceru, mu o Vánocích řekla, že ví, že ji podváděl. Chtěla se s ním rozvést. Komplikované bylo přitom už první Livelsbergovo manželství.
Na Štěpána Livelsberger odjel z Colorado Springs, kde žil. Najal si cybertruck, naložil ho petardami a kanystry s benzínem. Na Nový rok se v autě zastřelil a inicioval explozi před Trumpovým hotelem v Las Vegas.
Vzhledem k místu exploze a použitému vozidlu se spekulovalo, že šlo o útok namířený na Donalda Trumpa a jeho podporovatele Elona Muska. Livelsberger však byl patriot podporující Trumpa. Velebil maskulinitu a uvedl, že lidé by se měli shromáždit za Trumpem a Muskem.
Případ se vyšetřoval jako teroristický útok, ale to se nepotvrdilo. Na místě exploze byl nalezen mobilní telefon, ve kterém Livelsberger psal: „Toto není teroristický útok. Je to budíček.“ Auto odpálil před hotelem, protože Američané prý „věnují pozornost pouze podívaným a násilí“.
Budíček pro Američany. Voják, který odpálil cybertruck, nechal vzkaz
Nyní se ale vyšetřovatelé přiklánějí k tomu, že motivy Livelsbergera byly nejen politické, ale především osobní. Agent FBI Evans ho označil za „tragický případ sebevraždy opakovaně vyznamenaného veterána, který bojoval s PTSD a dalšími problémy“.
Ve svých poznámkách dále psal, že „maskulinita je dobrá a vůdci musejí být muži“. USA se podle něj mají zaměřit na „sílu a vítězství“. Vyplít se mají z vlády a armády ti, kteří si neidealizují mužnost. Podobně smýšlející Američany vyzval, aby obsadili vládní budovy a dálnice.
Z dalších jeho vyjádření plyne, že jej tížila ztráta spolubojovníků, kteří padli, i to, že sám ve válce zabíjel. Uvedl, že si od toho potřebuje „vyčistit hlavu“.
„Naši vojáci bojovali ve válkách bez konce nebo jasných cílů,“ uvedl. Šlo o jasnou narážku na nejdelší válku Spojených států v historii v Afghánistánu, kde byl Livelsberger koncem minulé dekády opakovaně nasazen.