Článek
„Byl tam jeden nesouhlas,“ řekla Duncanová, která identitu onoho porotce nesdělila. Uvedla jen, že to byla žena. „Snažili jsme se ji přesvědčit, ať si prohlédne písemné důkazy. Znovu a znovu jsme jí je předkládali, ale ona měla důvodné pochybnosti,“ vysvětlila.
Porotu tvořilo šest žen a šest mužů a v úterý se shodla na Manafortově vině v osmi bodech obžaloby, ve zbývajících deseti jednomyslný postoj najít nedokázala.
Právě o vysvětlení pojmu důvodné či rozumné pochybnosti porotci požádali soudce Selbyho Ellise, který proces řídil. Ellis jim jednoduše odvětil, že jde o pochybnosti opírající se o zdravý rozum. Podle zákona má porota obžalovaného zprostit obvinění v případě rozumných či důvodných pochybností o jeho vině.
Sama se přihlásila
Duncanová se k členství v porotě veřejně přihlásila jako první z 12členného sboru. Totožnost porotců byla totiž z bezpečnostních důvodů utajena. Duncanová ale tvrdí, že obavy nemá. „Veřejnost, Amerika, by podle mne měla vědět, jak blízko to bylo a že důkazy byly drtivé,“ řekla.
Duncanová rovněž prohlásila, že je velkou příznivkyní prezidenta Trumpa a že před procesem si přála, aby byl Manafort osvobozen. „Nechtěla jsem, aby byl Paul Manafort vinný. Ale byl. Nad zákonem nikdo nestojí,“ dodala.
Manafortova vina se týká defraudací a daňových podvodů, mimo jiné i z doby, kdy pracoval jako poradce proruského prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče, svrženého v únoru 2014. S Trumpovou kampaní před prezidentskými volbami proces nesouvisel.