Článek
Počet obětí se tak vyrovnal obdobné nákaze z roku 1998, kdy se listerie šířila v párcích. Úřady se ale obávají, že konečné číslo mrtvých může ještě stoupnout. Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) prozatím onemocnělo 109 lidí.
Listerie se podle všeho rozšířila po celé zemi z farmy v Coloradu. Všechny kantalupské melouny a směsi s tímto exotickým ovocem by již na pultech obchodů neměly být.
Listerie se běžně vyskytuje v půdě, v prachu, v povrchových vodách nebo na rostlinách. Přítomnost této bakterie v jídle ještě neznamená akutní nebezpečí, zdraví lidé jí odolají. Onemocnění způsobuje u těhotných žen, novorozenců, seniorů a u lidí s oslabenou imunitou.
LISTERIÓZA
Co je listerióza
Onemocnění, které způsobuje požití potravy kontaminované bakterií Listeria monocytogenes.
Koho postihuje?
Především těhotné ženy, novorozence a dospělé osoby s oslabeným imunitním systémem.
Příznaky
Horečka, bolest ve svalech, žaludeční nevolnost, zvracení nebo průjem.
Jak se bakterie dostane do jídla?
Zelenina se může kontaminovat z půdy, kde Listeria monocytogenes žije. Zvířata mohou být nositeli bakterie, aniž by se u nich projevily známky nemoci, a mohou kontaminovat potraviny živočišného původu jako je maso a mléčné výrobky. Bakterie přežívá také v nejrůznějších syrových potravinách, jako jsou různé druhy nevařeného masa a zeleniny.
Nemoc má nejčastěji podobu lehčí chřipky, při těžším průběhu postihnou pacienta bolesti hlavy, křeče a zmatenost. Bakterie může vyvolat i zánět mozkových blan.