Článek
„Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu, a úžasnou schopnost zachránit se,” uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.
Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a získat peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.
Brazilský ministr zdravotnictví přivezl covid na Valné shromáždění OSN
„Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme nejen naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo,” řekl Johnson.
Lidstvo přirovnal k impulzivnímu 16letému člověku, „dostatečně starému na to, aby se dostal do vážných problémů”.
Je snadné být zelený
„Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou,” podotkl.
Tálibán požádal o vystoupení na Valném shromáždění OSN
Britský premiér uvítal oznámení Číny, že nebude budovat nové uhelné elektrárny v zahraničí, i závazek USA zdvojnásobit do roku 2024 finanční prostředky určené chudším zemím na snížení emisí na 11,4 miliardy dolarů ročně. „Musíme ale zajít ještě dál a musíme to udělat rychle,” řekl Johnson s tím, že o záchranu planety musí usilovat všechny země.
Svůj projev se britský premiér také pokusil odlehčit odkazem na maňáska Žabáka Kermita, který zpíval: „Není snadné být zelený.” „Mýlil se,” řekl Johnson. „Je snadné být zelený,” dodal.