Článek
Lockheed v první polovině roku dodal 50 strojů F-35. Všechny mají software označovaný jako TR-2. Další už mají mít implementováno nové computerové vybavení Technology Refresh 3, které zahrnuje nejen nový software, ale i hardware. Má mít až pětadvacetinásobně vyšší výpočetní výkon i více paměti a nový display v kokpitu.
Společnosti se však stále nepodařilo zajistit plnou funkčnost TR-3, a proto v červnu Pentagon přestal stroje F-35 od Lockheedu odebírat. Neudělá to, dokud na strojích s novým hardwarem nebude fungovat alespoň software TR-2, oznámil minulý týden zástupce Pentagonu pro akvizici strojů F-35.
Kvůli tomu přijde letos firma o sedm milionů dolarů na každém stroji, přepokládá ale, že peníze dostane, až stroje dodá. Taiclet je přesvědčen, že se problém podaří vyřešit a první F-35 s TR-3 bude odebrána už letos. Lockheed podle ředitele dál plánuje dodat v příštím roce 156 letadel F-35, uvedl server Defense One.
Problémy s modernizací computerového vybavení F-35 trvají delší dobu. Prvním důvodem jsou problémy s chlazením elektroniky. Stávající systém není schopen uchladit stále výkonnější elektroniku. Přestává však pro ni stačit i výkon motoru, cože vede k plánovaným úpravám motoru F135 od společnosti Pratt & Whitney.
Už problémy s TR-3 naznačují, jak obtížný bude přechod na novou verzi F-35 Block 4. TR-3 představuje přechodovou verzi před zavedením Blocku 4.
Stroje F-35A si plánuje pořídit i česká armáda.