Článek
Dopis předal ve středu v Havaně vysoký americký diplomat Jeffrey De Laurentis do rukou úřadujícího ministra zahraničí Marcelina Mediny.
Kubánský prezident Raúl Castro podle kubánské televize v dopise svému americkému protějšku Baracku Obamovi potvrdil, že se Havana rozhodla obnovit diplomatické vztahy s USA a otevřít ve Washingtonu 20. července ambasádu.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Kubánská vláda ve středu prohlásila, že je nezbytné, aby bylo zrušeno hospodářské embargo současně s obnovením diplomatických vztahů, s nímž souhlasí obě země.
Přetrvávají neshody
Obnovení diplomatických styků avizoval i americký prezident v projevu v Růžové zahradě Bílého domu: „Je to historický krok vpřed,” řekl podle listu USA Today.
"Nesmíme zůstat uvězněni v minulosti. Američané i Kubánci jsou připraveni pohnout se kupředu." řekl Obama.
Mezi oběma zeměmi však údajně přetrvávají hluboké neshody. Obama zdůraznil význam kontaktu obou zemí a vzájemné kulturní výměny: „Jsem silně přesvědčen, že nejlepší pro Ameriku je podporovat naše hodnoty v těchto aktivitách.”
Šéf Bílého domu připustil, že úsilí o izolaci Kuby mělo opačný efekt, než bylo zamýšleno.
Obnovení styků je velkým úspěchem amerického prezidenta, jemuž se jinak v zahraniční politice nedaří. Toto se mu podařilo velmi rychle, 18 měsíců po tajných jednáních zprostředkovaných papežem Františkem a Kanadou. Proti uvolnění vztahů s Kubou se přitom stavěla část republikánů.
Plán otevření ambasád oznámili Barack Obama a Raúl Castro loni v prosinci. [celá zpráva]
V dubnu se Obama setkal s Castrem na celoamerickém summitu v Panamě. [celá zpráva]