Článek
Koncentrace zatím nepředstavují pro obyvatele Norska zdravotní riziko. „V nejhorším případě by lidé na západním pobřeží Norska mohli cítit kouř a vidět slabý opar,“ řekl podle deníku Nikolaos Evangeliou z norského ústavu pro výzkum ovzduší (NILU).
První výskyt znečišťujících částic byl zjištěn již v noci na pondělí v observatoři v Birkenesu na jihu Norska. Přítomnost částic ve vzduchu zaznamenala observatoř i v úterý a ve středu.
#Wildfire smoke is impacting large portions of the Eastern United States. Check the @AIRNow Fire and Smoke Map, available in Spanish and English, to find your local air quality and steps you can take to protect your health. https://t.co/ZddFKvgaNO pic.twitter.com/1GyO8BKAba
— EPAair (@EPAair) June 7, 2023
V kanadských provinciích Ontario a Québec hoří lesy na desítkách míst. Dým z těchto ohňů zahalil v posledních dnech velká města jako Toronto a Ottawa v Kanadě a New York, Washington či Filadelfii v USA.
New York zaznamenal rekordní míru znečištění ovzduší a jeho mrakodrapy mizely v oranžově zbarveném oparu.
Jižní Evropa posílá hasiče
Francie, Portugalsko a Španělsko prostřednictvím Mechanismu civilní ochrany EU nabídlo, že vyšlou do Kanady dohromady 280 hasičů.
Po celé Kanadě podle posledních informací hoří asi 400 požárů, z nichž více než polovinu nemají hasiči pod kontrolou.
Více než čtvrtina celkových součtů připadala na Québec, desítky požárů hlásí také Britská Kolumbie, Alberta a Ontario. Výraznější déšť se v Québecu očekává podle meteorologů nejdříve v pondělí večer.
Rekordně teplé a suché počasí zvýšilo v posledních dnech riziko požárů i v Norsku. Na jihu země již 14 dní nepršelo, což je v této severské zemi neobvyklé, píše Verdens Gang.