Hlavní obsah

Konec války. Kolumbijská vláda a povstalci se dohodli na míru

Havana

Kolumbijská vláda a povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) oznámili dosažení dohody, která má ukončit půl století trvající válku. Informovaly o tom světové agentury s odvoláním na vyjednavače. Konflikt si od roku 1964 vyžádal na 260 000 obětí a sedm milionů uprchlíků. Dohodu je potřeba ještě schválit v referendu, které se uskuteční 2. října, oznámil kolumbijský prezident Juan Manuel Santos.

Foto: Alexandre Meneghini, Reuters

Hlavní vyjednavač kolumbijské vlády Humberto de la Calle (vpravo) si v Havaně podává ruku s vyjednavačem povstalců Ivánem Márquezem. Přihlíží kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez.

Článek

Obě dvě strany jednoho z nejdéle trvajících konfliktů na světě oznámily dosažení dohody, která ukončí násilí a přispěje k budování stability a míru, ve společném prohlášení. To přečetli zástupci Kuby a Norska, kteří v rozhovorech figurovali jako vyjednavači. Oznámení bylo učiněno v kubánské metropoli, kde byly již v listopadu 2012 zahájeny mírové rozhovory.

Dohodu během ceremonie v Havaně podepsali šéf kolumbijské delegace Humberto de la Calle a hlavní vyjednavač povstalců Iván Márquez. "Dosáhli jsme našeho cíle. Je po válce, ale je to rovněž nový začátek. Tato dohoda otevírá brány mnohem inkluzivnější společnosti," prohlásil Humberto de la Calle.

Foto: File Photo , Reuters

Bojovníci FARC na snímku z roku 1999

Jak uvedl prezident Santos, ve čtvrtek dohodu představí kolumbijským zákonodárcům. Ti mají měsíc na to, aby se k ní vyjádřili, nicméně nemohou zablokovat prezidentovy plány na konání všelidového hlasování. Konečné slovo při ratifikaci dohody mají právě voliči v referendu.

Dohoda stanovuje, že se povstalci vzdají ozbrojeného boje a zapojí se do legálního politického procesu. Zástupci FARC s tím souhlasili.

Radikálně levicové hnutí FARC, které má nyní asi 7000 členů, založil v roce 1964 Manuel Marulanda, zvaný Tirofijo (Přesná rána), který ho vedl až do své smrti v březnu 2008. Tehdy mělo hnutí asi 16 000 členů a ovládalo zhruba třetinu Kolumbie, zejména jih země. Finance získávalo z obchodu s drogami a prostřednictvím únosů a vydírání.

Výběr článků

Načítám