Článek
Pro společnost Meta, pod kterou spadají platformy Facebook a Instagram, začal Clegg pracovat před sedmi lety. Dosud byl vnímán jako klíčový most mezi společností, regulátory a vládami. Jeho rezignace je tak vnímána jako projev potřeby Zuckerbergovy firmy přizpůsobit se změně režimu ve Washingtonu, uvádí BBC.
Trump, který se za pár týdnů vrátí do Bílého domu, v minulosti Meta obviňoval z cenzury a umlčování konzervativních hlasů. Jeho účty na facebooku a instagramu byly na dva roky suspendovány, když dle vyjádření obou platforem před čtyřmi lety chválil pachatele útoku na Kapitol. Sám Trump pak loni v březnu Zuckerbergovi vyhrožoval vězením, pokud by zasáhl do listopadových prezidentských voleb, a facebook nazval „nepřítelem lidu“.
Od voleb však mezi těmito dvěma muži panuje značně přátelštější atmosféra. Zuckerberg s Trumpem povečeřel v jeho floridském sídle Mar-a-Lago a na inauguraci mu daroval milion dolarů (24,4 milionu korun).
Zuckerberg musí zaplatit přes šest miliard
Podle čtvrtečního vyjádření bude Clegg ještě „pár měsíců předávat otěže“ a reprezentovat facebook na mezinárodních setkáních, než se přesune k „novým dobrodružstvím“. Ve funkci ho nahradí Joel Kaplan, bývalý zástupce personálního šéfa Bílého domu za vlády prezidenta George W. Bushe.
Kaplan měl jako Cleggův dosavadní zástupce na starosti právě jednání s republikány, kteří v listopadu ve volbách ovládli nejen Bílý dům, ale i obě komory Kongresu. Minulý měsíc se pak na newyorské burze setkal i s Trumpem. Podle analytičky sektoru sociálních médií Jasmine Enbergové jde tak o „pravděpodobně tu správnou osobu pro danou pozici v tuto politickou chvíli“.
Jeho předchůdce Clegg je navíc ostrým kritikem Trumpova blízkého spojence, miliardáře Elona Muska. Toho popsal jako „politického loutkáře“, který si ze sociální sítě X, dříve Twitter, udělal „hyperstranického hracího koně pro jednoho“.