Článek
Do kampusu nově budou moci jen studenti, kteří tam bydlí na kolejích, a zaměstnanci vykonávající nezbytné činnosti, uvádí deník The New York Times (NYT) s odkazem na univerzitní oddělení veřejné bezpečnosti. Omezení má zůstat v platnosti, „dokud okolnosti neumožní změnu“. Už dříve škola zavedla distanční výuku.
Mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby uvedl, že Bílý dům sílící protesty na amerických univerzitách pozorně sleduje. „Prezident (Joe Biden) se domnívá, že násilné převzetí budov v univerzitních kampusech je zcela špatný přístup. To není příklad pokojného protestu,“ dodal. Ačkoliv prezident může nařídit vyslání národní gardy, v tuto chvíli se o takovém postupu v případě Kolumbijské univerzity neuvažuje, dodal podle Reuters Kirby.
Krize na prestižní univerzitě, jejíž propalestinští studenti inspirovali protesty na vysokých školách po celých Spojených státech, trvá již téměř dva týdny. Původní „tábor solidarity s Gazou“ 18. dubna vyklidila policie, první vlna zatýkání a přerušování studia ale napětí jen vystupňovala a v univerzitním areálu na severu Manhattanu brzy vyrostlo nové stanové městečko.
Propalestinské demonstrace na amerických univerzitách sílí. V New Yorku zrušili výuku
Podmíněné vylučování
V něm podle agentury AP v pondělí po odpoledním ultimátu zůstávaly stovky studentů, kteří dávali najevo svůj nesouhlas s údajně proizraelským přístupem vedení školy. Mluvčí ústavu Ben Chang uvedl, že škola začala podmíněně vylučovat studenty, kteří neuposlechli výzvy k vyklizení kampusu. Univerzita podle něj uznává svobodu projevu, jejich protesty však jsou „hlučným rušením“ klidu potřebného k přípravě na probíhající závěrečné zkoušky.
Škola nabídla možnost dokončit akademický rok těm protestujícím studentům, kteří se podpisem zavážou dodržovat pravidla školy do června příštího roku nebo do dokončení studia, pokud to bude dříve. Hlavní vyjednavač demonstrujících studentů Mahmoud Khalil ultimátum stanovené na pondělních 14:00 (20:00 SELČ) označil za „další zastrašování“ ze strany univerzity.
V noci na úterý pak začal nový protest, když desítky lidí vnikly do historické budovy Hamilton Hall a zabarikádovaly se v ní, zatímco další si stoupli před ni. Protestující vyvěsili z okna palestinskou vlajku a na místě zněly pokřiky „Palestina bude žít navěky“ nebo „od řeky až k moři, Palestina bude svobodná“, napsal studentský list Columbia Daily Spectator.
Školní budovy mezitím blokují i studenti v jiných částech USA. Už před více než týdnem obsadili část kampusu California State Polytechnic University, Humboldt na severu Kalifornie, na Portlandské státní univerzitě v Oregonu studenti v noci na úterý zabrali knihovnu, demonstranty zatýkala policie také na utažské univerzitě v Salt Lake City.