Článek
Podle švýcarské rozhlasové stanice propustili rebelové po šesti letech Betancourtovou spolu s dalšími jedenácti lidmi, mezi nimiž byli i tři Američané, výměnou za 20 miliónů dolarů. Kolumbijské ministerstvo obrany to však v sobotu popřelo a zopakovalo, že záchrannou akci vedly vládní síly, což dokazuje v pátek zveřejněné video.
Záchranáři měli povstalecké řady infiltrovat a oklamat. Rebelové nevěděli, že prominentní zajatce nakládají kvůli přemístění na bezpečnější místo do vládního vrtulníku. Ztráta rukojmích je výraznou ránou pro FARC, která v minulých měsících přišla o některé své velitele. Povstalecké řady se potýkají také s dezercí.
:. Záběry z videa zveřejněného kolumbijskou vládou. Rukojmí za asistence rebelů z FARC nastupují do vrtulníku, který je dopravil do bezpečí.foto: Reuters/Handout
foto: Reuters/Handout
Betancourtová padla do zajetí v roce 2002 během kampaně před prezidentskými volbami. Trojici Američanů rebelové zajali o rok později poté, co se jejich letadlo při protidrogové akce zřítilo do kolumbijské džungle. FARC dále zadržuje na 700 zajatců.
Povstalecká organizace FARC
Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) byly založeny v roce 1964 jako vojenské křídlo Kolumbijské komunistické strany.
V únoru 2002 bylo vyjednávání o míru přerušeno poté, co FARC přepadly letadlo a unesly kolumbijského senátora z jeho paluby.
Organizace má sílu zhruba 9 až 12 000 ozbrojených bojovníků a několika tisíc stoupenců převážně ve venkovských oblastech.
FARC se angažují v obchodu s narkotiky na všech úrovních - pěstování, výroba, distribuce.
Aktivity FARC nejsou omezeny jen na Kolumbii: vydírání a únosy provedly také ve Venezuele, Panamě a Ekvádoru.
Betancourtová, napůl Kolumbijka a Francouzka, přiletěla v pátek do Paříže, kde ji přivítal prezident Nicolas Sarkozy.