Článek
"Vítáme milost a propuštění Michaila Chodorkovského. Opakovaně jsme vyjádřili naše obavy ze zásahů do procesu a ze selektivního stíhání v Rusku, a to i v případě Chodorkovského a jeho obchodního partnera Platona Lebeděva, který zůstává ve vězení," konstatoval šéf americké diplomacie.
Jménem Spojených států Rusko vyzval, aby uskutečnilo reformy, "které vytvoří transparentní, nezávislý a důvěryhodný soudní systém, jenž bude hájit jeho závazky k lidským právům, vládě zákona a nediskriminace".
Ruský prezident Vladimir Putin překvapivě ve čtvrtek oznámil, že udělí milost někdejšímu nejbohatšímu Rusovi, který byl v roce 2003 odsouzen na téměř 11 let za daňové úniky, praní špinavých peněz a údajné krádeže ropy. Opozice i Západ však kdysi mocného podnikatele spíše vnímala jako vězně Kremlu, jemuž se znelíbil svými politickými ambicemi. Chorkovskij okamžitě po pátečním propuštění odletěl do Německa, jehož bývalý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher "v zákulisí" roky usiloval o magnátovo osvobození. [celá zpráva]
V něm se údajně angažovala i německá kancléřka Angela Merkelová, která v pátek přivítala Chodorkovského propuštění stejně jako německý prezident Joachim Gauck.