Článek
Sopka La Soufrière při několik erupcích, které začaly v pátek, zasypala ostrov místa až dvaceti centimetry sopečného popela. Kvůli němu jsou neprůjezdné mnohé cesty, ale zničena je i úroda znečištěny zdroje vody. Sloup dýmu a popela stoupal až do výše10 km. Postiženo je zejména severní oblasti v okolí vulkánu.
„Vulkán nás zastihl se staženými kalhotami, bylo to devastující. Žádná voda, spousta prachu v našich domovech. Děkujeme bohu, že jsme přežili, ale v tuto chvíli bude potřeba i další pomoc,” uvedl policista v důchodu Paul Smart, který žije na ostrově.

Kouř ze sopky La Soufrière na ostrově Svatý Vincenc
Problémy s dodávkami vody přiznal ministr vodního hospodářství Garth Saunders: „Východní pobřeží představuje největší výzvu. Co poskytujeme, jsou poslední zásoby. V jednu chvíli dojdou.”
Ze severu ostrova bylo evakuováno mezi 16 000 a 20 000 lidmi, přičemž evakuace dále pokračují, teprve v úterý byli odvezení lidé z Owie, které leží v erupcemi nejohroženější zóně. Vulkanologové varovali, že erupce mohou pokračovat ještě několik týdnů.
Na 3000 lidí se ubytovalo v 80 státem zřízených provizorních ubytovacích zařízení. Nikdo nepřišel o život. „Musíme zkusit udržet tento rekord,” uvedl premiér Ralph Gonsalves. Zmínil, že v úkrytech je potřeba voda a potraviny a poděkoval sousedním zemím za pomoc.
Sousední země již nabídly pomoc, největší poptávka je po respirátorech a balené vodě. Světová banka na pomoc stotisícovému ostrovu vyplatila místní vládě 20 milionů dolarů (433,6 milionů korun) v rámci bezúročného programu financování následků katastrof.
Likvidace následků série erupcí sopky La Soufrière podle premiéra Ralpha Gonsalvese vyjde na „stovky milionů dolarů”, píše agentura AP.
Sopka La Soufrière poprvé vybuchla v pátek ráno, lidé zaznamenali celkem sedm erupcí. Popel a plyny vyšlehly až do výšky sedmi kilometrů.