Hlavní obsah

Kanadské volby jsou o Trumpovi. Odepisovaní liberálové jsou teď favority

3:50
3:50

Poslechněte si tento článek

Miliony Kanaďanů v pondělí volí v klíčových předčasných parlamentních volbách, kampani přitom jako téma dominoval americký prezident Donald Trump. Ještě na začátku roku bylo považováno za hotovou věc, že liberální vláda v Kanadě skončí a nahradí ji konzervativní kabinet. Když ale šéf Bílého domu začal na Kanadu uvalovat nová cla a začal mluvit o připojení země jako „51. státu“ USA, odepisovaní liberálové ožili a i podle posledních průzkumů si drželi vedení. Poslední volební místnosti se na pacifickém pobřeží uzavřou v úterý 29. dubna v 7:30 SELČ.

Foto: Christopher Katsarov, Reuters

Pierre Poilievre a Mark Carney v televizní debatě ze 17. dubna

Článek

„Starý vztah se Spojenými státy, který jsme měli, skončil,“ zopakoval krátce před hlasováním nynější kanadský premiér Mark Carney, který v březnu v čele Liberální strany i vlády nahradil odstoupivšího nepopulárního Justina Trudeaua.

Šedesátiletý Carney se s liberály znovu dostal do čela voličských průzkumů z velké části právě na vlně antitrumpovských nálad a díky tomu, že značná část Kanaďanů věří, že někdejší guvernér kanadské i britské centrální banky je tím pravým lídrem pro období možných celních válek s USA, které dosud platily za klíčového partnera. Změnu kurzu symbolizoval Carney už tím, že coby kanadský premiér na první zahraniční cestu letěl do Paříže a Londýna namísto tradičního Washingtonu.

Lídr opozičních konzervativců, 45letý Pierre Poilievre, byl ještě před pár měsíci považován za pravděpodobného příštího kanadského premiéra. Voličům po vzoru Trumpa sliboval politiku „Canada first (Kanada především)“ a amerického republikánského lídra oceňoval jako úspěšného byznysmena.

Nakročeno k parlamentní většině

Svým podobným politickým stylem sklízel body na úkor nepopulárního Trudeaua, ale divoký Trumpův nástup do úřadu i jeho přiměl, aby se od něj začal distancovat, podotkl web Politico. Konzervativec, který v kampani silně kritizoval rostoucí životní náklady pro obyčejné Kanaďany, se musel vypořádat s tím, že americká cla znamenají ránu pro voliče, které se snažil oslovit.

Foto: Justin Tang, ČTK/AP

Protitrumpovský protest v Ottawě na snímku z března

„Musíme přiznat, že tento chaos je přímým důsledkem chybné, zbytečné a chaotické politiky prezidenta Trumpa,“ podnikl Poilievre v dubnu svůj zatím nejsilnější výpad proti Trumpovi.

Oproti dřívějším průzkumům se přitom rozdíl mezi oběma velkými stranami snížil. Poslední průzkum kanadské stanice CBC News i tak Carneyho liberálům předpovídal 42,8 procenta hlasů, zatímco Poilievreovi konzervativci byli na druhém místě s 39,2 procenta. Levicová Nová demokratická strana (NDP) Jasmeeta Singha byla s odstupem na třetím místě s 8,1 procenta. Liberálové by podle tohoto průzkumu měli získat 189 křesel, což je více než 172 křesel potřebných k zajištění parlamentní většiny.

Krátkou 36denní kampaň před volbami na závěr poznamenala sobotní tragédie ve Vancouveru, kde řidič najel do davu na pouličním filipínském festivalu a zabil 11 lidí. Carney v reakci na to v neděli ráno zrušil mítink v Hamiltonu, aby po útoku přednesl premiérský projev k národu. Poilievre naopak v rámci kampaně jednu zastávku přidal a na předměstí Toronta se setkal s členy filipínské komunity.

Související témata:
Pierre Poilievre

Výběr článků

Načítám