Článek
„Vypadá to, jako by Trump chtěl přebudovat světový řád. Je ochotný začít se svým nejbližším spojencem… Jestli je ochotný toto udělat Kanadě, tak co je ochotný udělat všem ostatním?“ řekl starosta příhraničního kanadského města Windsor Drew Dilkens.
Podle Dilkense po mostě Ambassador Bridge mezi Windsorem a Detroitem každý den putuje zboží v hodnotě přibližně 400 milionů kanadských dolarů (6,7 miliardy korun), takže cla budou mít na místní komunitu citelný dopad, cituje starostu agentura Reuters. Z USA je tudy do Kanady převážen především alkohol, a tak Dilkens doufá, že místní budou radši podporovat lokální vinárny a lihovary.
Po Trumpově zavedení cel byl v Kanadě opravdu zaznamenán trend, kdy místní dávají přednost domácím produktům před těmi dováženými z jihu. Ken Lima-Coelho z Calgary například uvedl, že ve vlastní domácnosti zaznamenal nárůst kanadské hrdosti. Jeho dcera hned v sobotu večer udělala soupis všech kanadských potravin v kuchyni, zatímco jeho devatenáctiletý syn si chce před plánovanou cestou do Evropy na batoh přišít malou kanadskou vlajku.
Trump cly netrestá jen Kanadu a Mexiko. Američané mohou čekat dražší benzin i potraviny
„S tou šlamastykou, ve které teď kvůli sousednímu režimu politicky jsme, nic udělat nemůžu, ale můžu změnit to, jakou kupuji zubní pastu… a to nám dává něco, co můžeme dělat, než to naši političtí a obchodní lídři snad vyřeší,“ řekl Lima-Coelho.
Nezůstalo jen u samostatných rozhodnutí jednotlivých Kanaďanů. Tamní premiér Justin Trudeau po uvalení 10procentních cel na kanadské energetické produkty a 25procentních cel na veškeré ostatní kanadské zboží oznámil uvalení odvetných cel na americké produkty. Kanaďany dále vyzval, ať nakupují kanadské zboží a dovolenou tráví v Kanadě.
Premiér provincie Ontario Doug Ford rovnou zakázal prodej amerických lihovin. Jediným velkoobchodníkem s alkoholem v Ontariu je totiž provincií spravovaná Liquor Control Board of Ontario (LCBO). „LCBO každý rok prodá americké víno, pivo a lihoviny v hodnotě téměř miliardy dolarů (24,6 miliardy korun). Teď už ne,“ napsal Ford na sociální síti X.
Every year, LCBO sells nearly $1 billion worth of American wine, beer, spirits and seltzers. Not anymore.
— Doug Ford (@fordnation) February 2, 2025
Starting Tuesday, we’re removing American products from LCBO shelves. As the only wholesaler of alcohol in the province, LCBO will also remove American products from its…
Někteří Kanaďané chtějí nakupovat i více mexického zboží. „Lidé v této zemi přijdou o práci… to víme, že se stane. Musíme najít cestu, jak být solidární i s dalšími, kteří budou kvůli iracionálnímu hněvu trpět,“ řekla například Loraine MacKenzie Shepherdová z Winnipegu.
Další Kanaďané začali americké produkty bojkotovat už poté, co Trump poprvé začal mluvit o tom, že chce Kanadu přimět, aby se stala 51. americkým státem. „To, že Američani uráží Kanadu, mě zburcovalo… Myslím, že každý Kanaďan je prostě zhnusen, ne? Prostě si myslím, že cla jsou zrada,“ řekl čtyřiašedesátiletý Mike Davies z pohraničního města White Rock v Britské Kolumbii.
Davies proto založil facebookovou skupinu, která ostatní Kanaďany vyzývá k bojkotu amerického zboží. Sám již zrušil předplatné Netflixu a snaží se nepoužívat Amazon. Zároveň zrušil plánovanou cestu do Severní Karolíny, kde chtěl navštívit kamaráda. „Do Ameriky vůbec nejedeme,“ dodal Davies.