Článek
Kompostování těla je jiné označení pro tlení. Znamená to, že se tělo zájemců nechá po smrti zetlít v půdě a to, co z něj zbyde, se použije na pohnojení vybrané flory nebo bude předáno pozůstalým, kteří získaný substrát využijí dle uvážení.
„Domnívám se, že je to o tom dát lidem (pozůstalým) další možnost,“ vysvětlila Garciová dále podle britského listu The Independent. Kromě svobodné volby má kompostování ostatků ještě ekologickou rovinu. Tlení je přirozený proces a nezatěžuje životní prostředí tolik jako kremace, argumentují jeho zastánci. To však neznamená, že jde o levnou záležitost.
Recompose, a firm in Washington state will offer the world's first human composting service from next February.
— Sara Laughter (@GreenAwakening) February 22, 2020
Firm states process saves more than a tonne of carbon, compared to cremation or traditional burialhttps://t.co/h7UB2v1mz5
Ostatky za 130 tisíc
Kompostaci má zajistit firma Recompose ze Seattlu. Za jednoho nebožtíka si účtuje poplatek 5 500 dolarů (130 tisíc korun). V této ceně je zahrnuto uskladnění těla v boxu na dřevěných prknech se zeminou, tolicí vojtěškou a slámou. Po několika týdnech mikrobiologické aktivity, tedy tlení, budou ostatky v podobě necelého kubíku půdního materiálu připraveny k předání rodině či přidání do půdy.
Společnost Recompose na svých stránkách vysvětluje, že běžné pohřbívání je škodlivé pro životní prostředí a pro některé lidi „psychologicky neuspokojivé”.
„Každý rok ve Spojených státech zemře 2,7 milionu lidí a většina z nich je pohřbena na konvenčním hřbitově nebo zpopelněna, přičemž dochází k uvolnění oxidu uhličitého a pevných částeček,“ stojí na stránkách společnosti s tím, že kdykoliv se někdo rozhodne o vlastní kompostaci neboli organickou redukci, zabrání tím emisi asi tuny oxidu uhličitého. Firma by měla být připravena ke kompostaci nebožtíků koncem letošního roku.