Článek
„Už tam nemůžu jet, protože mám za to, že mi odebrali vízum,“ vysvětloval ve středu Petro reportérům, proč se nakonec ve Washingtonu nezúčastní setkání lídrů organizovaného Mezinárodním měnovým fondem a Světovou bankou.
„Nepotřeboval jsem ho (vízum) mít, ale každopádně Kačera Donalda už jsem několikrát viděl, tak se zase půjdu podívat i na jiné věci,“ dodal kolumbijský prezident, který zmínil známou animovanou postavičku z Disneyho filmů, jež má stejné jméno jako americký prezident.
Americké ministerstvo zahraničí odmítlo médiím potvrdit, zda bylo kolumbijskému prezidentovi skutečně odebráno vízum. „Záznamy o vízech jsou podle amerických zákonů důvěrné, proto nemůžeme mluvit o podrobnostech jednotlivých vízových případů,“ reagoval mluvčí resortu na dotaz listu New York Post.

Nynější americký prezident má s kolumbijským lídrem delší dobu napjaté vztahy. Trump hrozil Kolumbii zpřísněným vízovým režimem, zostřenými kontrolami cestujících z této země a mimořádnými cly ve výši až 50 procent. Spory se z velké části týkají migrace.
Petro, někdejší příslušník levicové guerilly, původně odmítal přijmout spoutané deportované kolumbijské migranty ve vojenských letadlech s tím, že Trumpova administrativa s nimi zachází jako se „zločinci“.
Po celních hrozbách ze strany USA však kolumbijský prezident dokonce nabídl použití svého prezidentského speciálu k převozu migrantů z USA zpět do Kolumbie. „Dnešní události jasně ukazují světu, že Amerika je znovu respektována,“ komentovala tehdy obrat mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová.