Článek
Většina migrantů v karavanách v minulosti jasně říkala, že chtějí dosáhnout USA, ačkoliv se jim to jen zřídka dařilo. Členové současné karavany však říkají, že klidně zůstanou i v Mexiku, ale už jim vadilo, že jsou drženi v Tapachule u hranic s Guatemalou, uvádí AP.
Mexická vláda si na migranty v posledních měsících rázněji došlápla v rámci jednání s prezidentem Trumpem, jenž Mexiku hrozí zvýšením dovozních cel. V předvolební kampani též sliboval, že migrantům ve vstupu do země zabrání a ty, kteří tam už jsou, bude masově deportovat. Že by karavana tvořená Venezuelci, Guatemalci, Salvadorci, Peruánci a Ekvádorci do USA dorazila dřív, než se Trump vrátí do Oválné pracovny, je vysoce nepravděpodobné.
Tapachula v současnosti hostí tisíce migrantů, kteří tam tak mají obtíže najít práci. Proto se ke karavaně přidala například i devětadvacetiletá Venezuelka Giscarlis Colmenaresová, ačkoliv ani téměř tři měsíce po podání žádosti prostřednictvím aplikace Celní a pohraniční stráže USA neobdržela termín azylového pohovoru. Říká, že nyní se chce aspoň dostat do Města Mexika, aby „našla práci, a pak se uvidí, jestli se můžeme dostat dál, nebo zůstaneme tady a vyděláme si dost peněz na návrat do Venezuely“.
K americkým hranicím se od roku 2019 úspěšně nedostala jediná karavana, a i ty úspěšné na část cesty využily autobusy. V cestě jim často brání mexická policie nebo imigrační agenti. Většina migrantů je pak často přemístěna zpět ke guatemalské hranici. Poslední dvě karavany mexické úřady rozbily v listopadu nedaleko Tapachuly, odkud vyrazily.