Článek
Deset zadržených bylo podle agentury Reuters letecky přepraveno na Guantánamo z armádní základny Fort Bliss poblíž texaských hranic s Mexikem. Letadlo na základně amerického námořnictva na Kubě přistálo v úterý v 19:20 hodin místního času (středa, 1:20 SEČ).
Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti v prohlášení uvedlo, že zadržení jsou členy gangu Tren de Aragua, který vznikl ve věznicích ve Venezuele. V USA jsou považováni za „vysoce nebezpečné“ a v lednu byl jejich gang v rámci Trumpovy směrnice zaměřené proti zločineckým gangům a kartelům označen za zahraniční teroristickou organizaci.
Americký prezident minulý týden Pentagon a ministerstvo pro vnitřní bezpečnost také pověřil, aby stávající zařízení na Kubě rozšířily tak, aby mohlo pojmout přibližně 30 000 lidí. Tvrdil přitom, že tento krok zdvojnásobí kapacitu USA pro zadržování migrantů bez dokumentů.
Trump se chlubí deportacemi, rekordní vyhazovač byl ale Biden
Migranti v Guantánamu budou drženi odděleně od osob podezřelých z terorismu, které USA na základně zadržují ve věznici. Zařízení pro migranty bude spravovat americký Úřad pro imigraci a cla (ICE).
Americké vězeňské zařízení známé jako Guantánamo bylo zřízeno v roce 2002 za administrativy tehdejšího amerického prezidenta George W. Bushe po útocích na Spojené státy z 11. září 2001. USA jej po desetiletí využívají k zadržování cizinců, které podezřívají z terorismu, ale také migrantů zdržených na moři. Ti však vždy byli umístěni v jiné části.
Administrativa Trumpova předchůdce Joea Bidena se snažila ukončit provoz věznice. Stále je tam však 15 zadržených z dob „války proti terorismu“.