Článek
(od našeho zvláštního zpravodaje)
Fiala se sešel se šéfem Sněmovny reprezentantů Mikem Johnsonem a řadou dalších demokratických i republikánských členů Kongresu. „Setkal jsem se prakticky se všemi důležitými lidmi, všechna jednání byla velmi přátelská a otevřená,“ konstatoval premiér.
Balík pomoci v únoru podpořil Senát, ale republikánské vedení Sněmovny reprezentantů jej dosud odmítalo předložit k hlasování. Návrh kromě financí pro jiné spojence zahrnuje také více než 60 miliard dolarů (asi 1,4 bilionu korun) pro Ukrajinu.
„Po všech těch jednáních mohu říct, že jsem mírně optimistický, pokud jde o schválení balíku pomoci Ukrajině,“ řekl Fiala.
Fiala v USA: Česká iniciativa zajistila již půl milionu kusů munice pro Ukrajinu
Sněmovna reprezentantů by podle Johnsona měla projednat balíky pomoci tento týden jako samostatné zákony. Podle Fialy nezáleží na procesu, ale výsledku. „Zvažují se různé strategie, jak celkového schválení dosáhnout, rozdělení může být jedna z cest,“ podotkl.
Česká iniciativa ve Washingtonu rezonuje
Američtí představitelé podle Fialy oceňovali Česko i jeho roli v pomoci Ukrajině včetně iniciativy, která se soustředí na shánění dělostřelecké munice. Ve svém projevu Fiala uvedl, že sehnat v jejím rámci do roka další milion kusů dělostřelecké munice je realistické.
V projevu v Hudsonském institutu řekl, že díky české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu se již podařilo sehnat 500 000 kusů dělostřelecké munice. Na dotaz později upřesnil, že na 180 000 kusů munice už jsou smlouvy, dalších 300 000 kusů je Česko schopné velmi reálně zajistit. „Díky naší aktivitě a kontaktům se podařilo tyto dodávky uskutečnit,“ řekl Fiala.
Ve Spojených státech podle něj rezonuje to, že relativně malá středoevropská země může svými aktivitami výrazně pomoci. Není podle něj důvod, proč by do roka nemohlo být reálné sehnat další milion kusů. „Ten milion kusů je to, co by bylo možné. Musíme se snažit, abychom v podpoře pokračovali a měli dost finančních prostředků,“ řekl.
Na základě rozhovorů se zahraničními partnery je přesvědčený, že podporu je možné postupně navyšovat. „Je to velmi realistický odhad,“ dodal. Jednotlivé státy si podle něj uvědomují, jak složitá je nyní situace Ukrajinců a že je třeba v podpoře pokračovat.
Muniční iniciativu předseda české vlády popsal jako snahu zajistit nákup munice z třetích zemí, dokud ji nebudou dostatek vyrábět státy na Západě. „Máme know-how, kontakty a zkušenosti,“ poznamenal Fiala. K nákupu se dosud podle údajů české vlády a médií připojila dvacítka zemí od Kanady přes Německo, Polsko, Lotyšsko, Litvu, Estonsko, Belgii, Finsko, Portugalsko, Švédsko, Norsko, Dánsko, Nizozemsko či Lucembursko až po Island nebo Slovinsko.
Přijetí v Kongresu si tak Fiala pochvaloval. „Bylo to potěšující,“ dodal. Ohledně klíčových otázek nepozoroval rozdíly mezi republikány a demokraty, byť chápe, že vnitropoliticky jsou v odlišné pozici.
V Kongresu dále hovořil i o jaderné energetice či dodávkách zkapalněného zemního plynu (LNG). „Jde nám velmi o to, aby Amerika dlouhodobě neomezila svoje dodávky LNG do Evropy. Je to pro ČR důležité, abychom byli dál energeticky nezávislí na Rusku a měli dostatek levného plynu v Evropě k dispozici,“ vysvětlil. Schůzky se týkaly i hospodářské spolupráce.