Hlavní obsah

Johnson chce o pomoci Izraeli a Ukrajině hlasovat odděleně

Americká Sněmovna reprezentantů bude tento týden projednávat balíky finanční pomoci Izraeli a Ukrajině jako samostatné zákony. Hlasovat by o nich zákonodárci mohli do konce týdne, uvedl v pondělí republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson. Demokraté v čele s prezidentem Joem Bidenem trvají na schválení celého balíku. O zákulisních detailech rozhodnutí informuje The Hill.

Foto: Profimedia.cz

Mike Johnson, republikánský předseda Sněmovny reprezentantů

Článek

Republikáni hodlají zveřejnit legislativní text již v úterý ráno (odpoledne SELČ). Původní balík pomoci chce Johnson rozdělit na čtyři, vedle Izraele a Ukrajiny bude mít svou část také Tchaj-wan a spojenci v Indo-Pacifiku, kde USA svádí boj o vliv s Čínou.

Celková částka je podle Johnsona zhruba stejná, část pomoci ale bude mít formu půjček. Johnson uvedl, že zákonodárci budou mít na prozkoumání návrhu předepsaných 72 hodin, hlasovat by se mohlo v pátek pozdě večer.

„Víme, že nás svět sleduje, aby viděl, jak budeme reagovat. Sledují, zda se Amerika postaví za své spojence a za své zájmy po celém světě. A my to uděláme,“ řekl Johnson novinářům.

„O naději na blížící se průlom ohledně zablokované pomoci Ukrajině se před tímto oznámením v politickém zákulisí mluvilo již několik dní,“ podotýká zpravodaj Novinek z Washingtonu s tím, že Johnson se po měsících nečinnosti odhodlal k velkému politickému risku. Může doufat, že rozdělením jednotlivých částí balíku uspokojí rozdílné názorové proudy uprostřed republikánské strany. Nikde však zatím není obsaženo zpřísnění protiimigračních opatření, které si jako podmínku kladla významná část jeho spolustraníků.

Pokud splní dřívější výhrůžky, může radikálnější křídlo republikánů vyvolat hlasování o nedůvěře a sesadit Johnsona z funkce, stejně jako jeho předchůdce Kevina McCarthyho. Klíčové bude, jak se ke změně postaví exprezident Donald Trump, který je mezi republikány nejvlivnější postavou. Ten dříve zmíněný spojený balík pomoci kritizoval, výslovně ale také řekl, že by neměl problém Kyjev podpořit, pokud by to bylo formou půjčky.

Výdajový soubor s více než deseti miliardami dolarů (238 miliard Kč) určených na pomoc Izraeli, přibližně 61 miliardami pro Ukrajinu a dalšími položkami navrhl Biden už v říjnu v návaznosti na teroristický útok hnutí Hamás na jižní Izrael, zároveň chtěl předejít vyčerpání dostupných peněz na vyzbrojování Kyjeva.

Kongres ani po šesti měsících žádnou z částí návrhu neschválil, přičemž Johnson se již dvakrát pokusil podporu Izraele prosadit samostatně.

Americká podpora Ukrajiny zůstává zablokovaná čtvrtým měsícem, zatímco ruská válka proti sousední zemi vstoupila do třetího roku. Johnson se jako řadový poslanec stavěl proti podpoře napadené země, v posledních týdnech naznačuje, že jí chce dodatečné prostředky zajistit.

Schumer: Rýsuje se „shoda“ ohledně balíku pomoci Izraeli a Ukrajině

Amerika
Související témata:

Výběr článků

Načítám