Článek
„Máme za sebou rušnou noc,“ uvedla kancelář Národní meteorologické služby v San Diegu.
V El Centru v pohraniční oblasti jižní Kalifornie lidé pocítili otřes o síle 4,8 stupně krátce po půl jedné v noci, chvění pokračovalo zhruba do jedné. Seismologové v této době zaznamenali 13 otřesů, které pocítili lidé také například v mexické Tijuaně.
Podle americké geologické služby (USGS) měl nejsilnější otřes v El Centru magnitudo 5,0, což lidem spustilo upozornění na mobilních telefonech.
„Spal jsem, ale vzbudilo mě to,“ komentoval otřesy v pořadu FOX Weather jeden z obyvatel El Centra. „Ložnice se třásla, okna drnčela, trvalo to asi deset sekund,“ vylíčil další.
#Earthquake (#sismo) possibly felt 29 sec ago in #California. Felt it? Tell us via:
— EMSC (@LastQuake) February 12, 2024
📱https://t.co/IbUfG7TFOL
🌐https://t.co/AXvOM7I4Th
🖥https://t.co/wPtMW5ND1t
⚠ Automatic crowdsourced detection, not seismically verified yet. More info soon! pic.twitter.com/ZIzOguDHz6
Otřesy podle Guardianu přišly 48 hodin poté, co oblast několik kilometrů severozápadně od Malibu zasáhlo zemětřesení o síle 4,6 stupně, které podle úřadů nezpůsobilo žádné větší škody.
Kalifornie patří k seismicky nejaktivnějším oblastem v USA, což souvisí s tektonickými zlomy, jimiž je protkána. Za nejnebezpečnější v této oblasti bývá považován tektonický transformní zlom San Andreas, který protíná San Francisco a táhne se severně od Los Angeles ve vzdálenosti 65 kilometrů.
San Andreas se vyznačuje pohybem dvou litosférických desek vedle sebe, v tomto případě se o sebe třou desky pacifická a severoamerická. V důsledku tohoto tření dochází ke vzniku zemětřesení.