Článek
O protestu amerických úředníků sdružených pod názvem Feds United for Peace informoval britský list The Guardian. Ten podotkl, že do akce se plánují zapojit zaměstnanci více než dvou desítek vládních agentur včetně těch, které spadají pod ministerstvo vnitra či obrany. Kolik lidí se přesně do protestu zapojí, není jasné, organizátoři mluví o stovkách.
One-day isn’t a hunger strike. It’s not even a cleanse. https://t.co/xXTaQ3B6LF
— Clifford Asness (@CliffordAsness) January 30, 2024
Jednodenní půst má podle organizátorů upozornit na „používání hladu jako válečné zbraně, když je úmyslně zadržován přísun potravin do Gazy“.
Délka protestu ale vyvolala i posměšné reakce. „Jeden den, to není hladovka. To není ani očista,“ rýpl si například na sociální síti miliardář a manažer hedgeových fondů Clifford Asness.
Propalestinští demonstranti na Nový rok opět blokovali přístup k newyorskému letišti
Aktivisté v řadách amerických úředníků prý také akcí chtějí rozproudit konverzaci na toto téma ve svých kancelářích. Tvrdí přitom, že řada federálních zaměstnanců údajně podporuje vyhlášení příměří v Gaze, ale ze strachu z reakce okolí se bojí o tom nahlas mluvit.
Any government worker who walks off the job to protest U.S. support for our ally Israel is ignoring their responsibility and abusing the trust of taxpayers. They deserve to be fired.
— Speaker Mike Johnson (@SpeakerJohnson) January 14, 2024
Oversight Chairman Comer and I will be working together to ensure that each federal agency… https://t.co/jcWa4bI3Db
Při předchozím protestu si aktivisté sdružení v organizaci Feds United for Peace vzali 16. ledna kolektivně volno. Sklidili za to kritiku od politických představitelů napříč tamním politickým spektrem. „Zaslouží si být vyhozeni,“ reagoval tehdy například Mike Johsnon, republikánský předseda Sněmovny reprezentantů.
Hlasů odmítajících oficiální americký postoj ke konfliktu v Gaze je uvnitř Bidenovy administrativy vícero. Jiná skupina úředníků pod hlavičkou Staffers for ceasefire uspořádala v prosinci přímo před Bílým domem protestní „vigilii za Gazu“.
Začátkem ledna zase na protest rezignoval vysoký úředník ministerstva školství Tariq Habash, jenž má palestinské kořeny. Zaměstnanci ministerstva zahraničí také nedávno obešli standardní proceduru, aby svůj nesouhlas sdělili přímo ministrovi zahraničí. Více než tisíc úředníků rozvojové agentury USAid podepsalo petici na podporu příměří. Obdobné petice letos podepisovali i aktivisté v centrále Bidenovy volební kampaně, podotýká v dlouhém výčtu The Guardian.
Izrael zahájil nynější vojenskou operaci v Pásmu Gazy v reakci na teroristický útok Hamásu, při němž bylo loni 7. října v židovském státě zabito okolo 1200 lidí. Teroristé také odvlekli zhruba 250 rukojmí, z nichž více než polovina zůstává v Gaze. Při izraelské odvetě bylo podle úřadů Hamásu údajně zabito už více než 26 tisíc lidí.