Článek
Jordan byl jediným důstojníkem, který byl v souvislosti s případem týráním v Abú Ghrajb obviněn. Čelil obvinění z krutosti vůči vězňům a zanedbání povinnosti. Postupně byl zproštěn jednotlivých obvinění.
Porota jej shledala vinným z neuposlechnutí rozkazu nemluvit o vyšetřování skandálu s jinými lidmi. Zprostila jej ale ostatních obvinění. Jordan řídil ve věznici společné vyslýchací centrum během druhé poloviny roku 2003.
Advokáti: Jordan o týrání nevěděl
"Vím, že když dostanu rozkaz (...) je mou povinností jej splnit," řekl. "Když jsem poprvé uviděl ty fotky (...) byl jsem šokován a rozesmutnily mě. Nereprezentují americké vojáky, které znám a mám rád," dodal.
Jordanovi právníci uvedli, že i když byl jejich klient v čele centra, neměl přímou kontrolu nad výslechy.
"Je svůdné tvrdit, že někdo z velitelů za to musí nést odpovědnost. Ne ale tenhle," řekl plukovníkův advokát major Kris Poppe, kterého cituje agentura AFP. "Nemůžeš zamezit někomu ve spáchání zločinu, jestliže u toho nejsi a nevíš o tom," dodal. Jordan ale byl jediným důstojníkem souzeným v případu. Velitelka věznice byla pouze degradována z generálské hodnosti na plukovnickou.
Vyšetřování začalo poté, co se do médií dostaly fotky amerických vojáků ponižujících irácké vězně v letech 2003 a 2004.