Hlavní obsah

Jsou to fake news. Musk popřel, že by se chystal opustit Trumpovu vládu

3:29
3:29

Poslechněte si tento článek

Washington

Do veřejného prostoru se v posledních dnech dostala informace, že by se nejbohatší muž světa Elon Musk měl na konci května vzdát role ve vládě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bílý dům i miliardář samotný ovšem tuto informaci popírají. Musk jakožto „zvláštní vládní zaměstnanec“ vede neoficiální ministerstvo pro efektivitu vlády (DOGE) zodpovědné za kontroverzní škrty ve federálních úřadech.

Foto: Brian Snyder, Reuters

Elon Musk a Donald Trump

Článek

Že Muskovo působení ve vládě skončí na konci května, kdy mu jakožto zvláštnímu vládnímu zaměstnanci končí 130denní mandát, měl americkým ministrům podle tamních médií sdělit prezident Donald Trump, uvádí rozhlasová stanice LBC. Již před tím se šířily zprávy, že jsou jeho ministři z Muska kvůli jeho nepředvídatelnosti čím dál tím frustrovanější.

Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová informace zveřejněné americkými médii ale označila za „odpad“. „Elon Musk a prezident Trump oba veřejně uvedli, že Elon veřejnou službu a pozici zvláštního vládního zaměstnance opustí, až bude jeho úžasná práce s DOGE dokončena,“ uvedla na síti X Leavittová.

„Jo, fake news,“ připojil k jejímu vyjádření Musk.

Americká média s odkazem na anonymní vládní představitele uváděla, že by si Musk měl od června zachovat už jen neformální poradenskou pozici. O tom, že Muskova pozice není trvalá, veřejně mluví i Trump. „Myslím, že je skvělý, ale také si myslím, že má velkou společnost, kterou musí řídit, a v určitou dobu se vrátí. Sám se chce vrátit. Já bych si ho nechal, jak dlouho by to jen šlo,“ řekl Trump.

Už tehdy se ale Trumpovo tvrzení setkalo s nedůvěrou. Jeden ze zdrojů z jeho administrativy například řekl, že ten, kdo si myslí, že by se Musk své pozice zcela vzdal, „lže sám sobě“.

Ačkoliv jsou Trumpova slova na Muskovu adresu stále pozitivní, pro mnohé jde o projev změn v jejich vztahu. Ještě před pár týdny mnozí v Trumpově kabinetu měli za to, že Musk, pod jehož vedením DOGE provedlo masivní škrty, které vedly k propuštění tisíců federálních zaměstnanců, zůstane ve vládě „už nastálo“.

Situaci mohl ovšem ovlivnit také propad prodejů Tesly, které jsou na nejnižší úrovni za poslední tři roky. Konkrétně za první tři měsíce tohoto roku prodala automobilka přibližně 337 tisíc vozů, což je oproti loňsku 13% propad. Podobně se propadla i hodnota akcií společnosti, jež se stala terčem protestů motivovaných nesouhlasem s politickými kroky Muska s Trumpem. Zároveň Tesla čelí sílící konkurenci ze strany čínské firmy BYD, která zákazníkům nabízí levnější alternativy.

Musk protesty proti Tesle označuje za „domácí terorismus“ a tvrdí, že je podporuje Demokratická strana. Analytici se ale domnívají, že automobilce škodí hlavně Musk sám. „Nebudeme se na ta čísla koukat s růžovými brýlemi… Byla katastrofická v každém měřítku. Čím političtější Musk s DOGE je, tím víc jeho značka trpí. To je bez debat,“ řekl analytik finanční společnosti Wedbush Dan Ives.

Výběr článků

Načítám